Město Frýdek-Místek podpořilo aktivní včelaře

Spokojeni mohou být členové Včelařského spolku pro Frýdek, Dobrou a okolí (vsfdo.cz). Již od svého vzniku se spolek a jeho členové snaží prosadit změnu přístupu v boji proti varroáze, která zejména letos decimuje včelstva nejen v ČR.

Spolek zdůrazňuje nutnost zavedení zootechnických a biologických metod, tedy např. vyřezávání zavíčkovaného plodu, izolaci matky při kladení pomocí izolátorů.
Dále pak zavedení zimního ošetření včelstva v bezplodém období kyselinou šťavelovou či ošetření oddělku kyselinou mléčnou.

Vstříc těmto aktivním včelařům vyšlo město Frýdek-Místek a podpořilo činnost spolku i  finančně.

Zastupitelstvo města Frýdku-Místku na svém 6. zasedání konaném dne 4. 9. 2019 rozhodlo o poskytnutí neinvestiční dotace z dotačního programu „Podpora aktivit vedoucích ke zlepšení životního prostředí pro rok 2019“ a o uzavření veřejnoprávní smlouvy o poskytnutí neinvestiční dotace Včelařskému spolku pro Frýdek, Dobrou a okolí, se sídlem Farní 15, Frýdek, 738 01 Frýdek-Místek.

Dotace byla poskytnuta ve výši 30 000 Kč na ošetřování včelstev, rozšiřování včelí pastvy, chov matek, boj s varroázou včel, tj. na podporu aktivity subjektu v oblasti životního prostředí.  

To, že se jedná skutečně o dobře vynaložené finance ukázalo i stanovisko Státní veterinární správy, která nedlouho poté dne 20.11.2019 vydala informaci o změně Metodiky kontroly zdraví a nařízené vakcinace 2020.

Zde se přímo hovoří a doporučují se, mimo jiné právě výše uvedené metody boje se zákeřnou varroázou.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 10 Průměrně: 4.4]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *