Moravská včelařská škola – MVŠ Hranice

Chceš chovat včely? Nejprve si o tom něco přečti a najdi si zkušeného včelaře v okolí ať ti v začátcích poradí. Toto je nejčastější odpověď na včelařských fórech  včelařům začátečníkům na dotaz chci si koupit oddělek, poraďte co dál…
Ano, vzdělávání v oboru je důležité. V tom včelařském obzvlášť. Nezkušený začátečník může svými chybami znepříjemnit život nejen svým včelkám, ale ohrozit i chov včelařů sousedů. 

Ve včelařském věstníku PSNV, který najdete na konci článku volně ke stažení, je zmínka o zahájení 11. ročníku Moravské včelařské školy v Hranicích na Moravě.
Požádali jsme pana Radomíra Hykla z MVŠ Hranice o podrobnosti ke studiu, včetně výše školného, způsobu zakončení studia a možnostech ubytování pro studenty.

Moravská včelařská škola ročník 2022-2023

MVŠ – pro rok 2022–2023 (11.ročník) bude zahájena víkendem 15. – 16. října 2022 a ukončena 27. – 28. 5. 2023.

Bude se jednat o 9 víkendů během 8 měsíců – každý měsíc jeden, s tím, že květnové dva výukové víkendy budou ve zkráceném intervalu – je to s ohledem na praktickou výuku zootechniky.
Víkendová výuka probíhá v sobotu od 7:50 do 18:10 h. a v neděli od 7:50 do 16:10 h. Polední přestávka je 1:30 hodin. Budeme se snažit, tak jako v minulosti zajistit v některé z blízkých restaurací menu, ale i kdyby se tak nestalo, každý stihne za tuto dobu zvládnout oběd. Ve škole je k dispozici káva a čaj.

Rozvrh, a další podrobnosti k nástupu bude přihlášeným uchazečům zaslán do 4.10. 2022

Školné pro letošní rok by nemělo překročit 10500,- Kč – je to v průměru necelých 600,-Kč za den výuky, což je v porovnání s jinými vzdělávacími kurzy značně méně.
Na mnoha kurzech, pořádaných i online zaplatíte tuto částku za jednu hodinu výuky. Peníze vložené do výuky se vám jistě v krátké době vrátí.
Přesná částka bude k dispozici na počátku září, kdy nám SLŠ sdělí výši režijních nákladů nájmu.
Úhradu bude možné provést buď celou částkou, nebo na dvakrát – před zahájením cca 60 %, a před únorovou výukou zbytek, s tím, že nástupem se uchazeč zavazuje uhradit celou částku, i kdyby výuku předčasně ukončil.

Osnova výuky Moravské včelařské školy 

Výuka probíhá pod odbornou garancí Mendelovy univerzity v Brně – včelařského oddělení. Doc. Antonín Přidal, vedoucí tohoto oddělení, má výuku v součtu celkem čtyři víkendy – Biologie, genetiku,  nemoci, otravy včel, včelí produkty a pylovou analýzu. MVDr. Zdeněk Klíma – apiterapii a poznatky z praxe v potlačování nemocí .
Mgr. Gruna – včelí pastvu a Bc. Počuch producenty medovice.
Ing. Lstiburek – výroba medoviny.
Z dalších lektorů Ing. František Texl, RNDr. Leopold Matela,
Navštívíme provoz zaměřený na zpracování vosku, včetně válcování mezistěn. V rámci výuky zootechniky si doplníme poznatky s včelařením v různých úlových systémech.
Prakticky na včelnici, která se nachází v blízkosti školy se seznámíme s ošetřováním, chovem matek, tvorbu oddělku a množení včelstev, značení matek a jejich zužitkování, PIN test, diagnostické způsoby varoázy včel, atd…

Jelikož ne všichni jsou v dojezdové vzdálenosti, je možnost se ubytovat na internátě školy – v letošním roce to bude 350,- Kč/noc. Ubytování je možné již od pátku.

Přihlášení ke studiu

Pro přihlášení postačí napsat email na níže uvedenou adresu, s potvrzením, že splňujete podmínku min. 1 rok včelaření. V kontaktu  musí být uveden i telefonní kontakt.

Kontakt:

R. Hykl – tel. 773 899 716
moravskaskola@psnv.cz
radek.hykl@psnv.cz

E- věstník PSNV 12/2022 ke stažení

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 5 Průměrně: 4.8]

4 Komentářů

 1. Kaja

  Díky za kompletní info 😉👍

 2. Honza F

  Nevíte prosím někdo, zda se v Nasavrkách na včelařském učilišti platí nějaké školné?
  Díky

 3. petr h

  Díkes, tohle přesně jsem hledal. Pro mě není důležitý certifikát nebo výuční list. Důležité jsou znalosti a praxe. Navíc do Hranic to mám kousek, ještě jednou díky.

 4. Martina

  Super škola. Nejlepší v Čr. Top lektoři.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *