Na Slovensku potvrzena přítomnost flumethrinu v kontrolovaných vzorcích přípravků na podporu léčby varroázi Ekopol, Apidez a Bisanar.
Konkrétně v 7 vzorcích Ekopolu, ve 3 vzorcích Apidezu a ve 4 vzorcích Bisanaru. Uvedl to pro slovenský časopis Dýmák Marián Gajdoš, ředitel ÚŠKVBL v Nitře.
Přípravky jsou prezentovány jako ekologické na podporu léčby a prevenci proti varroáze.
Největší zájem u včelařů vzbudilo právě složení, které deklarovalo pouze směs éterických olejů.
O flumethrinu nebyla na obalu žádná zmínka. Včelař se tak mylně domníval, že do úlu vkládá čistě přírodní přípravek.
V tomto případě nejde jen o uvedení v omyl včelaře, ale jde zejména o to, že včelař, který používá jiné, schválené přípravky na tlumení varroázy s obsahem akaricidů, může výrazně překročit doporučenou dávku!
Opakované testy na flumethrin
Aby se zabránilo pochybnostem byly následně provedeny testy i v laboratořícch Eurofins Bratislava. Výsledek testů rovněž potvrdil výskyt flumethrínu.
Obě výše uvedené laboratoře jsou akreditované na tyto testy podle ISO 17025:2017.
Dále podle UŠKVBL firma, která se zabývá distribucí těchto přípravků, pozastavila jejich prodej.
Co je flumethrin
Účinná látka flumethrin je ektoparazitikum ze skupiny syntetických pyrethroidů. Flumethrin je součástí řádně registrovaných veterinárních léčivých přípravků určených k tlumení varroózy. Registrované přípravky s obsahem této látky jsou však pod přísnou kontrolou, a to s ohledem na jejich kvalitu, bezpečnost a účinnost, jsou vázané na lékařský předpis a smějí se používat pouze v době mimo produkce medu.
Legislativní stanovisko z České republiky
Včela a včelstva patří mezi hospodářská zvířata dle § 3 odst.1, písm. c, zákona č. 166/1999 Sb., o veterinární péči, v platném znění. Dle § 2 odst.1, písm. a) zákona č. 378/2007 Sb., o léčivech, v platném znění (nově i dle článku 4 Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/6), se léčivým přípravkem rozumí látka nebo kombinace látek prezentovaná s tím, že má léčebné nebo preventivní vlastnosti v případě onemocnění lidí nebo zvířat.
Přípravky Ekopol, Apidez a Bisanar nejsou v České republice registrovanými léčivými přípravky a nelze je tedy v péči o včelstva na území České republiky používat.
Chovatel hospodářských zvířat je povinen dle §5 odst. 1 písm. d) zákona č. 166/1999 Sb., o veterinární péči, podávat zvířatům pouze veterinární léčivé přípravky registrované dle zákona č. 378/2007 Sb., o léčivech, v souladu s pravidly pro jejich používání při poskytování veterinární péče. Dále veterinární přípravky schválené podle zákona o veterinární péči a doplňkové látky dle zákona č. 91/1996 Sb., o krmivech, a dodržovat podmínky pro podávání některých látek a přípravků zvířatům, jejichž produkty jsou určeny k výživě lidí (§ 19 z.166/1999 Sb., o veterinární péči).
Podrobná pravidla pro používání léčivých přípravků potom stanoví § 9 a navazující ustanovení zákona o léčivech.(modernivcelar.eu)
ČTĚTE TAKÉ:
Zdroje:
Veterinární ústav k Ekopolu, Apidezu a Bisanaru. Modernivcelar.eu [online]. [cit. 2022-11-06]. Dostupné z: https://www.modernivcelar.eu/8814-veterinarni-ustav-k-ekopolu-apidezu-a-bisanaru
Kauaza Ekopol: Aj kontrolné testy potvrdili flumetrín. Dymak.online [online]. [cit. 2022-11-06]. Dostupné z: https://www.dymak.online/kauaza-ekopol-aj-kontrolne-testy-potvrdili-flumetrin/
Tak to je bordel, člověk si koupí „patentně namixované esenciální oleje“ a bouchne do úlu nálož chemické šmakulády. Díky za článek a upozornění, bohužel o Ekopolu jsem uvažoval, přiznávám se.
A těch propagátorů na youtube kolik je! Marketingově vhodně zvolený název produktu začínající na EKO bude pořád dělat divy:)
Tady to máte, tu vaši alternativu! Kdyby jste dodržovali co máte, tak si nebudete trávit včelstva. Kvituji poznámku o tom, že nebezpečí je hlavně s předávkováním, když jim tyhle vynálezy budete cpát do úlu spolu s tím co je nařízené, nedojdou ke škodě jen včely, ale i váš EKO MED!
Aký ste teraz všetci múdrí a pri tom sme boli radi, že prišiel na trh aj takýto prípravok. Kto mohol a ako zistiť a koho by napadlo, že môže obsahovať aj takéto svinstvo,keď sa v prvých šaržách aj napriek skúmaniu neobjavil. Je to škoda, hlavne pre včelárov ktorí chceli do včiel dávať čo najmenej chémie.
Vřelé díky za info! Chtěl jsem si ušetřit práci se scháněním esenciálních olejů na prevenci varroázy s tím, že nakoupím ekopol, no to bych si dal! Líbil se mi příspěvek nějakého včelaře, který napsal komentář ohledně Ekopolu: „Takže vlastně ruský GABON!“ 🙂
Dobrý den, šlo by zveřejnit čísla šarží špatného Ekopolu?