Souboj matek. Které mají větší šanci?

Zkoumáním chování včel během období líhnutí rojových matek z matečníků bylo zjištěno, že  první roj odchází z původního úlu vždy se starou matkou.
Po vyrojení pak ve včelstvu zůstane zhruba jeho polovina. Počet matečníků se pohybuje zpravidla kolem 15-25.
Pokud po vyrojení prvního roje včelstvo zjistí, že už nemá dostatečnou početní kapacitu na vytvoření roje druhého, tak první matka, která se vylíhne z matečníku, usmrtí všechny ostatní matky ještě před vylíhnutím. (Gilley,2001)

Co když má včelstvo dostatek síly ještě na další poroj?

Pokud jde o silné včelstvo a toto dokáže zorganizovat ještě další roj tzv. poroj, tak dojde k vylíhnutí dalších matek z matečníků.
Tyto se stávají soupeřkami na život a na smrt! Bojují o místo kladoucí matky včelstva.
Několik matek vyjde ven ze včelstva s jedním nebo dvěma poroji.
Většina matek však zůstává v úle, aby vedly boje do konečného vítězství jedné z nich.

Která z matek má větší šanci na přežití?

Pokud se v souboji střetnou dvě matky – jedna o stáří 24 hod a druhá 72 hodin, tak v 18 případech z 27 vítězí matka starší.
Tady se dá polemizovat s dosavadním tvrzením, že vyhrává kvalitativně lepší matka. Vědci se domnívají, že výhodu v souboji určuje věk a to z jednoho prostého důvodu:
Kutikula starší matky je mnohem tvrdší než u matky mladší. Rovněž produkce feromonů je i o pár dní starší matky silnější, než u matek mladších.(Tarpy,2000)

Dělnice a uměle přidané matky 

Dělnice ve včelstvu si vybírají striktně své oblíbenkyně. Poznají, zda jsou s nimi příbuzensky spřízněné a to pravděpodobně pomocí chemického signálu, která vzniká ve hřbetních žlázách zadečku. Díky tomu, se dělnice chovají agresivně k uměle přidávaným matkám.
To však nemusí znamenat nevyhnutelně smrt přidávané matky (pokud ve včelstvu přehlédneme nevylíhnutý matečník.
Pravděpodobnost šancí na přežití spíše spřízněné matky je 1,7:1. (Page,Erickson,1986)

I tak je lepší před přidáním zakoupené cizí matky do včelstva provést řádnou kontrolu. Jsou zaznamenány případy, že včely nadržují při souboji matce z vlastního rodu a to tak, že matku cizačku obalí do klubka a umožní preferované matce smrtící vítězný zásah.

Přečtěte si také:

Vnitřní užívání propolisu

Zdroje:
Bee Culture: Clarence Collison and Audrey Sheridan. 2011.
Foto: wikimedia.com

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 12 Průměrně: 4.8]

2 Komentářů

  1. František Hanh

    No a proto když přidávám matku, tak ji postříkám medovou vodou a včelky si ji slízají. Tím se spojí původní pach včelstva s novou (přidanou) matkou. Zatím se mi nestalo, že by takto přidanou matku včelstvo vypudilo nebo zlikvidovalo.

  2. hanule

    Tohle se mi stalo loni. Přehlédla jsem matečník a přidaná označená matka vzala za své:( Hold včelky dělnice mají asi poslední slovo. Otázka je, zda se jim do toho plést 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *