Hobby včelaři mají přijít o daňovou výjimku!

Ministerstvo financí (MF) odmítlo připomínky k návrhu ozdravného balíčku ke zrušení osvobození od daně pro příjmy ze zájmového chovu včel.
Nyní platí osvobození pro příjmy z příležitostné činnosti, které nepřesáhnou 30.000 Kč.
Nově to má být 50.000 . Ze zákona má ale zmizet osvobození včelařů do 60 včelstev, kdy platí takzvaná fikce příjmu 500 Kč na jedno včelstvo.

Ze strany Agrární komory ČR a Sdružení místních samospráv bylo požadováno, aby osvobození zájmových včelařů od daně zůstalo zachováno.
Bylo argumentováno tím, že chov včel je tradiční volnočasovou aktivitou na venkově a má důležitou roli v přírodě.
Také bylo připomínkováno, že navrhovaná změna by neměla žádný významný dopad na rozpočet.
Agrární komora upozornila, že počet včelstev klesá kvůli úhynu a snížení dotací, a pouze malá část včelařů překračuje hranici 150 včelstev, která je stanovena pro komerční chovatele v souladu s pravidly EU.

Příklad daňového zisku pro stát

Komora dále zmínila, že výpočet příjmů na jedno včelstvo je stále žádoucí z praktických důvodů:
Zamezí se tomu, aby finanční úřady nebyly zahlceny vysokým počtem daňových přiznání se zanedbatelným přínosem pro stát.
Proč? V České republice je asi 65.000 včelařů.
Příklad daňového zisku pro stát:
Včelař i s deseti včelstvy může dosáhnout vysokého výnosu a přijmu vyššího než je navrhovaných 50.000 Kč.
Při příjmu 51.000 Kč se po odečtení paušálních nákladu, které tvoří 80 procent částky, zdaní 10.200 , z čehož při 15%  zdanění vznikne daň 1530 korun.

Argumentace v návrhu ministerstva financí

Někteří profesionální včelaři využívají výjimku a v režimu, kdy jsou osvobozeni od daně, mají i například 200 včelstev rozepsaných formálně na členy rodiny.
To vede k tomu, že nedaní příjmy z chovu včel. Podle ministerstva je výjimka nesystémová. „Dochází k paušalizaci výše příjmu u jednoho typu činnosti, a to bez ohledu na skutečnou výši příjmů z této činnosti, která může být vyšší i nižší než uvedený limit.
Příjmy poplatníka z chovu včel tak budou podléhat stejnému daňovému režimu, jako je tomu u jiných poplatníků s příjmy z příležitostných činností,“ napsal úřad v důvodové zprávě.

Historie osvobození od daně pro včelaře sahá až do dob Marie Terezie

Marie Terezie (1717-1780) – vydala patenty (1775 pro Moravu a Dolní Rakousko, 1776 pro Čechy), kterými uznala potřebu a obecnou prospěšnost včelaření a osvobodila včelaře od daní.

Citace: patenty Marie Terezie – „1775 pro Moravu Slezsko a 1776 pro Čechy“: článek 2 – osvobození od placení daní ze včelaření, zákaz vybírání mýtného a poplatků při přesunech, žádná omezení nesmí být činěna na příkoří a protivenství.
Včelař směl svůj roj stíhat a usadit i na cizím pozemku a se včelstvy směl libovolně kočovat. Za větší počet včelstev byly slíbeny peněžní prémie a na nenechavci a vandalové měly být napříště daleko tvrději trestáni.

Otázkou zůstává, zda zdanění zájmové skupiny včelařů, skutečně pomůže vyřešit současnou rozpočtovou krizi. 

ČTĚTE TAKÉ:

Voda – tajemství silného jarního rozvoje včelstva

Zdroj:ČTK

Zájmoví včelaři mají přijít o daňovou výjimku, MF odmítlo připomínky svazů [online]. [cit. 2023-06-19]. Dostupné z: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/zajmovi-vcelari-maji-prijit-o-danovou-vyjimku-mf-odmitlo-pripominky-svazu/2379854
 
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 21 Průměrně: 4.8]

5 Komentářů

 1. petr m.

  To je bordel!!! Tak určitě na tomhle opatření zachráníme ekonomiku našeho státu! Tady je vidět, že toucí se stébla chytá!

 2. Helena Mackokvá

  Je škoda, že se MF nezaměří spíše na řešení daňových úniků velkých podniků. Ale to je zbytečné asi komentovat. Jen si myslím, že větší zdanění mimořádných zisků energetických společností by do státního rozpočtu přineslo mnohem větší částku, než zdanění včelařů hobíků. Kvituji připomenutí, že už Marie Terezie od daní včelaře osvobodila!

  1. Tomáš

   Podle mě se jedná o snížení hobby včelařů. Ten kdo s tím obchoduje ve velkém by chtěl prodávat ještě víc medu lidem a od toho očekává snížení počtu včelařů a včelstev. Otázka by měla být, kdo si to objednal? Kdo je tak nenažraný? Jak to v této době je. Jak už dnes všichni víme třeba obchodní řetězce a jejich nepřiměřené zisky potravin.

 3. Pert Kostka

  A jak to jako chce stát kontrolovat, třeba prodej medu ze dvora??? Stvrzenky, faktury??? Zapečetěný medomed jako v pálenici??? :)))

 4. Roman

  Měly by se spíš zaměrit na přebujelost státního aparátu a přemíru regulací. Zbytek si trh vyřeší sám.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *