Pančovaný med

Pančovaný med s přídavkem amoniaku – Škrob zjištěný v medu – Nová metoda na odhalení pančovaného medu z Univerzity Karlovy

Nesnadná cesta k odhalení pančovaného medu

Med patří mezi komodity, které se pančují nejčastěji. Jeden z důvodů může být ten, že laboratorní testy nejsou tak jednoduché.
Med je navíc poměrně variabilní látka.
Včelí pastva je velmi různorodá. Bylo zjištěno, že včely z jednoho stanoviště které sbírají nektar v okruhu 20 km čtverečních, mají v úlech med rozdílného složení!   
Abychom tedy mohli spolehlivě prokázat, že med je skutečně z deklarované lokality, musí mít laboratoře  k dispozici velice rozsáhlé databáze všech parametrů.
Kontrolní orgány a laboratoře mezinárodně spolupracují, aby pančování medu odhalovaly.

Nemusí jít jen o úmyslné falšování

Pro spotřebitele je však nejdůležitější, aby měl jistotu, že koupil hlavně skutečný med a ne ten naředěný různými sirupy.
Je třeba poznamenat, že k narušení kvality medu může dojít i nevědomky a to  špatným zacházením. Velkoobchody mohou např. dlouhodobě skladovat med v nevyhovujících podmínkách . Tak může dojít k navýšení látky HMF, která podstatně snižuje kvalitu medu.
Pozor si musí dávat včelaři i na krmení včelstev.  Správně by se mělo krmit jen na podzim a tak, aby veškeré dodané krmivo včely spotřebovaly během zimy a med od samého jara už byl donesený včelami a stoprocentně přírodní.
Pokud včelám i v létě přidává do krmítek sladký sirup,  pak vytáčí z úlu produkt podobný medu – naředěný použitým krmivem. Jsou země, zejména mimo EU, kde se to děje i organizovaně a ve velkém.

Amoniak v medu

Bohužel i na našem trhu jsou zaznamenány případy výskytu látek, které do medu rozhodně nepatří, jako např. amoniak – sulfitový karamel.
Znepokojivé je, že obsah této látky byl zjištěn v medu označeném jako med borovicový, u kterého právě spotřebitel může předpokládat, že se jedná o skutečně „echt med“.
Navíc toto označení ani neodpovídá platným předpisům, neboť borovice není rostlina produkující nektar, tudíž označení „MED BOROVICOVÝ“ nelze použít.
V jednom ze supermarketů byl v medu byl zjištěn nepřirozeně vysoký obsah škrobu, výrobce zde deklaruje že med pochází z více zemí.
Zde mohl spotřebitel alespoň předpokládat, že se bude jednat o produkt nevalné kvalty. Viz odkaz níže.

Odkaz na stránku s problematickými šaržemi medu (potravinynapranyri.cz

O webu potravinynapranyri.cz

Potraviny na pranýři (www.potravinynapranyri.cz) jsou webové stránky, spuštěné v roce 2012, které vytvořila, spravuje a obsahem plní Státní zemědělská a potravinářská inspekce za podpory Ministerstva zemědělství ČR.
Inspekce zde uvádí výsledky své kontrolní činnosti. Od konce roku 2016 jsou zde zveřejňovány také informace z kontrol Státní veterinární správy.
Cílem projektu je pomoci běžnému spotřebiteli zorientovat se na trhu s potravinami.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ:

Jak poznat pančovaný včelí vosk

 

Nejčastější způsoby pančování medu

Dříve býval používán k pančování medu nejčastěji kukuřičný nebo cukerný sirup. Tento způsob falšování dokázaly testy jednoduše odhalit.
Avšak z daleké Číny přišel způsob nový, mnohem hůře odhalitelný a to ředění medu rýžovým  sirupem. 

Významný krok k rozpoznání falšovaného medu učinili vědci z Univerzity Karlovy.

Vědci z Výzkumného ústavu rostlinné výroby a Univerzity Karlovy přišli s novou metodou, která v laboratoři pančovaný med odhalí za pár minut.
Postup navržený skupinou vědců v čele s Tomášem Erbanem je postaven na různorodosti typů proteinů v medu a rozpoznání těch, které do něj byly přidány uměle. „Tyto látky se sice běžně používají v potravinářství, v přírodě však pro včely volně dostupné nejsou. Včely do medu dodávají své jedinečné proteiny,” uvedl Erban.

A právě na těchto jedinečných proteinech je metoda postavena. Typickým proteinem pro med je specifická amyláza.
Pokud je med pančovaný, nebo se s ním nešetrně zachází, bývá negativně ovlivněna i amylázová aktivita.
Někteří prodejci medu přidávají ve snaze obejít testy, cizí amylázy. Tím zvýší enzymatickou aktivitu medu.
Výzkumníci popsali způsob, jak cizí proteiny v medu prokázat a rozlišit tak pravý med od pančovaného.
Tento postup byl nabídnut i státním laboratořím, které kontrolují kvalitu potravin.

Dokumentární film o pančování medu

Téma pančování medu je natolik vážné, že společnost Netflix natočila téměř hodinový dokument o této problematice.
Jedná se o dokumentární sérii Rotten a díl z první řady série se jmenuje Med, zbraně a právníci.

Náhled pořadu Rotten z dílny Netflix

Zdroje:
Poctivý, nebo pančovaný? Čeští vědci mají nový způsob, jak odhalit falešný med. Denik.cz [online]. [cit. 2023-06-01]. Dostupné z: URL: https://www.denik.cz/veda-a-technika/vceli-med-falsovani.html
Netflix.com

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 9 Průměrně: 5]

2 Komentářů

  1. Market

    Přesně tak, nedávno mi známá dávala ochutnat med zakoupený v Kaufu. Prý se jí na té chuti něco nezdá. Cítila jsem tam všechno jen ne med. takový cukrový blivajz 🙁

  2. Roman Válek

    Nemusí být vždy pravda, že med z obchodního řetězce je vždy špatný. Např. na stránkách MEDOKOMERC, se píše, že jejich medy uváděné na trh podléhají nejpřísnějším testům!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *