Jak poznat pančovaný včelí vosk

O důležitosti voskových plástů není pochyb. Včelí plástev má naprosto unikátní složení a nelze ji ničím nahradit. Zejména při komunikaci včel hrají voskové plásty významnou roli. Ať už z hlediska vibrací, vůně, izolace tepla a tepelné roztažnosti.
S nárůstem spotřeby v současné době roste riziko falšování včelího vosku.
Chemická analýza vosku dnes přijde na cca 300 Euro (publikováno 1/2017).
Tedy analýza, kdy budeme mít 100% jistotu o složení vosku.

Dovoz včelího vosku z Číny

Smutné je, že vzhledem k vysoké poptávce po včelím vosku, zejména na výrobu mezistěn, dochází k nárůstu importu vosku – jak jinak, než z Číny. Jak známo v asijských státech je poněkud odlišný přístup k výstupním kontrolám zboží a výrobků než u nás. Zde je možno spatřovat riziko zejména v oblasti reziduí léčiv a případných patogenů ve včelím vosku. Tento vosk se dováží hlavně do Německa, kde se obchoduje se včelím voskem ve velkém. Cílový odběratel je téměř celá Evropa.  Aby toho nebylo málo, včelí vosk se falšuje parafínem. Dokonce jsou zaznamenány případy barvení parafínu na žluto a přidávání medové vůně.

Poznáváme pravý včelí vosk

Možnosti rozpoznání nekvalitního nebo šizeného vosku jsou minimální, ale existují. Podívejme se na senzorické hodnocení vosku, které můžeme provést sami přímo na prodejně.

Žvýkání – kousek vosku o velikosti cca 0,5 cm. Při žvýkání se nesmí lepit na povrch zubů. (nedoporučujeme – v neznámém vosku můžou být rezidua léčiv)
Lámavost – Při odlomení kousku vosku musí být místo zlomu jemnozrnné, matné a bez krystalů.
Řez – při řezu ostrým nožem nesmí být povrch řezného nástroje ulepený.
Škrábnutí – Pokud špičkou nože nebo špachtle provedeme škrábnutí po povrchu vosku, tak by se měly vytvořit hobliny spirálovitého vzhledu.
Čára křídou – čára provedená např. školní křídou, musí ulpět na povrchu vosku.
Hnětení – Kousek vosku o velikosti cca 0,5 cm hněteme mezi prsty cca 10 minut. Kousek musí být tvárný, plastický, nesmí znečišťovat prsty. Při roztáhnutí se nesmí lesknout a musí jít snadno odtrhnout.

Uzavřený koloběh vosku

Řešením této situace a je uzavřený koloběh vosku. Tedy buďto si v rámci organizace zakoupíme lis na mezistěny nebo vyhledáme výrobce mezistěn, který nám mezistěny vyrobí přímo z našeho dovozeného vosku. Na našem trhu už takové služby fungují.
Pokud máte zkušenosti a můžete některé výrobce doporučit budeme rádi za vaše komentáře pod článkem.

Zdroj:

Foto:Od Emmanuel Boutet (Vlastní dílo) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) nebo CC BY-SA 2.5-2.0-1.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5-2.0-1.0)], prostřednictvím Wikimedia Commons
Moderní včelař: Co se stalo s voskem. 2016, XIII.(6).