4 důvody proč mít po ruce kvalitní med

Při prodeji medu našim klientům je dobré občas připomenout, že med není jen sladidlo. Právě kvalitní med přímo od včelaře, má spoustu benefitů, na které se tak trochu zapomíná. MUDr. Bohuslav Handl a další specialisté na výživu popsali některé účinky medu na lidský organismus. Tady máme ve zkratce 4 z nich. Přidejte ke sklence medu i tuto přidanou hodnotu skvělého přírodního produktu.

Baktericidní účinek medu

Pokud se podíváme na účinek  1 – 5 % roztoku medu, zjišťujeme, že působí příznivě na růst baktérií. Ale už při koncentraci 40-50% růst bakterií významně brzdí. 
Nejde ovšem jen o obsah cukrů v medu, který omezuje růst bakterií. Baktericidní účinek způsobují i speciální látky v medu obsažené, které řadíme do skupiny inhibinů. 

Tyto látky podstatně snižují životnost bakterií nebo je zcela ničí. O této vlastnosti medu se ale ví už hodně dlouho. Staří Egypťané a Řekové využívali med jako jednu z ingrediencí při balzamování těl. Zajímavý příklad se dozvídáme od historiků, kteří uvádějí, že po válečném tažení do Indie, bylo tělo mrtvého Alexandra Makedonského během jeho transportu do Makedonie naloženo právě v medu. Tím ze zabránilo rozkladu těla při dlouhé cestě.

Med je dobrý na játra

Při pravidelné konzumaci medu se v případě jeho nadbytku ukládá v podobě glykogenu.
Zlepšuje tak nejen činnost jater, ale i činnost svalovou.
Pokud to přeženeme s nadměrnou konzumací rafinovaného cukru, ukládáme si v těle cholesterol, který má za vinu arteriosklerózu.
V medu je rovněž popisován výskyt PP faktoru, látky, která rozšiřuje cévy, zlepšuje přívod živin spolu s kyslíkem.

Med a stárnutí.

Zajímavou myšlenku popisuje MUDr. Bohuslav Handl. Uvádí, že vrcholem života je období kolem 45 let. Od této doby je „kornatění“ našeho těla stále intenzivnější. 
Po 45 roku věku, je tedy vhodné pravidelně zařazovat kvalitní med do jídelníčku a tím využít antisklerotický účinek medu.
Ve starém Egyptě se věřilo, že včely jsou slzami boha slunce Ra. Samotná královna Egypta Kleopatra, pověstná svojí krásou a vitalitou používala k ošetření pleti právě med s mlékem. Med je totiž extrémně hydratační a zpomaluje stárnutí pleti.

Pleťová maska z medu a smetany
Vyzkoušejte jednoduchou, ale účinnou hydratační pleťovou masku. Postačí smíchat 2 lžičky medu a dvě lžičky smetany. Tuto směs vymícháme dohladka a naneseme na dobře očištěnou tvář, předem nahřátou teplou vodou nebo po koupelí. Necháme působit 20 minut.

Med jako stimulant výkonu

V dnešní uspěchané době se stále více produktivních lidí uchyluje k nadměrné spotřebě látek snižujících únavu. Po probuzení je potřeba doping v podobě silného espressa nebo během dne (zvláště u mladé generace) energetického nápoje s obsahem taurinu a dalších stimulantů.
Důležité je si uvědomit, že nepotřebujeme jen potlačit únavu, ale poslat výživu hlavně pro mozek. A med je pro mozek skvělá výživa! Obsahuje totiž dlouho působící cukry, cholin a tryptofan. 
Při špatném zásobování cholinem dochází ke zmenšení počtu a velikosti nervových buněk. Tím se zhoršuje soustředění, zvyšuje se zapomětlivost a dochází k poruchám spánku.
U jedinců s nedostatkem cholinu dochází k výpadkům krátkodobé a dlouhodobé paměti.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ:

Zmrazování medu

Zdroje:

HANDL, Bohuslav. Včelí produkty ve výživě člověka a v lékařství. 1991.
FRANK, Renate. Zázračný med. Líbeznice: Víkend, 2010. ISBN 9788074330247.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 11 Průměrně: 4.5]

2 Komentářů

  1. Petronel

    Tak jsem se dočkal, dnes padesátka a já kornatím! No nic, zítra začínám snídat můj med. Chleba si taky peču sám a na mléko chodím vedle na farmu. Jestli to tak s tím zdražováním půjde dál, tak večeřet budu jen oves. A holky z berounského fitka mi polezou do postele sami. 🙂

  2. Jan Kratochvíl Praha

    Přesně, tak. Osvěta o pozitivních účincích medu zákazníkovi při prodeji je důležitá. Děkuji za článek. Prosím víc článků o včelích produktech. děkuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *