Varroáza 2019

Ze všech koutů republiky přicházejí zprávy o padlých včelstvech. Pravdou je, že ne všichni včelaři přiznávají skutečný stav na své včelnici.
Proto se můžeme domnívat, že skutečnost může být daleko závažnější.

Nebudeme polemizovat o příčinách, ale podíváme se na velice vstřícný krok SVS, kdy ústřední ředitel SVS MVDr. Zdeněk Semerád oznámil a upozornil na významné změny v rozsahu povinných preventivních a diagnostických úkonů v metodice kontroly zdraví zvířat a nařízené vakcinace pro rok 2020.

Podstatná změna je následující:

Zrušení povinného preventivního podzimního ošetření včelstev proti varroáze podle stávajícího kódu ExM340. Ošetření včelstev proti varroáze se nebude provádět plošně, ale pouze v indikovaných případech a na základě pravidelného monitoringu výskytu roztoče, který bude provádět chovatel individuálně na jednotlivých stanovištích.

K tomuto účelu byl vypracován Metodický pokyn Státní veterinární správy pro chovatele včel k prevenci a tlumení varroázy č. j.: SVS/2019/114754-G, který je přílohou metodiky 2020 (cschms.cz, 2019)

V metodickém pokynu je zahrnuto i dříve kontroverzní ošetření kyselinou šťavelovou a vyřezávání zavíčkovaného plodu.
V metodice dále nalezneme i další biologické a zootechnické metody jako je klíckování matek a hypertermie, kdy je možné zavíčkovaný plod  zahřát na vyšší teplotu, kterou roztoči nepřežijí.

Soupis registrovaných veterinárních léčivých přípravků k ošetření včel proti varroáze

V příloze číslo 1 metodiky je uvedený přehledný seznam registrovaných veterinárních přípravků k ošetření včel proti varroáze i s doporučeným postupem u jednotlivých přípravků, který zahrnuje i dobu použití.

Metodika 2020 – Metodický pokyn Státní veterinární správy – dokumenty ke stažení

Metodiku a výňatek z metodiky naleznete na webu vcelarstvi.cz 

Vzhledem k tomu, že se jedná o PODSTATNOU ZMĚNU v přístupu STÁTNÍ VETERINÁRNÍ SPRÁVY, prosíme o sdílení tohoto článku mezi ostatní včelaře!

Děkujeme
beeinfo.cz

Zdroje:

Metodika kontroly zdraví a nařízené vakcinace 2020 [online]. [cit. 2019-11-27]. Dostupné z: http://www.cschms.cz/index.php?page=novinka&id=2770

Metodika kontroly zdraví a nařízené vakcinace 2020 [online]. [cit. 2019-11-27]. Dostupné z: http://www.vcelarstvi.cz/aktuality/metodika-kontroly-zdravi-zvirat-a-narizene-vakcinace-pro-rok-2020/
Foto: pixabay.com

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 34 Průměrně: 3.5]

1 Komentář

  1. Honzin

    Schválení kyseliny šťavelové mě opravdu udělalo radost, i když je jmenovaný konkrétně Oxuvar, což je pořád zase jen kyselina šťavelová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *