Hlas včelstva hlas Boží

clanekZajímavý náhled do sociálního chování včel nám přinesl tým amerických výzkumníků v čele s profesorkou entomologie Christinou Grozinger, Ph.D.

Osiření včelstva je podle vědců skutečně kritický stav. Bezmatečné včelstvo prochází i proměnou sociálního chování. Objevují se náznaky  sobeckého chování dělnic oproti, altruistickému chování (jednání, které sleduje prospěch druhého jedince), které převládá ve včelstvu, kde se matka nachází.

Na základě provedeného zkoumání, bylo zjištěno, že při souboji dvou mladých matek nezvítězí většinou ta kvalitnější, ale matka dříve narozená.

Vliv vůle včelstva při souboji dvou matek hraje významnou roli. Jak vědci dále zjistili, matka nějakým způsobem spřízněná se včelstvem má mnohem vyšší pravděpodobnost na úspěch v souboji, než matka cizí, bez ohledu na její stáří či kvalitu.

Velmi dramaticky vypadá situace, když si včelstvo předem vybere svoji kandidátku na vládnutí v úle. Matku odsouzenou k smrti obstoupí, sevřou do chomáče a umožní „protekční matce“ smrtící zásah…inu hlas včelstva…hlas Boží.

Zdroj:
GALBRAITH, David a Penn STATE. Conflict Among Honey Bee Genes Supports Theory of Altruism [online]. In: . [cit. 2016-01-16]. Dostupné z: http://www.beeculture.com/catch-the-buzz-conflict-among-honey-bee-genes-supports-theory-of-altruism/

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 1 Průměrně: 5]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *