Zprávy ze dna včelího úlu.

Během zjišťování stavu včelstva v zimě, mnoho odborných pramenů varuje před zbytečným nahlížením do úlů. Narušení klimatu v úlu nevhodnou prohlídkou, může být pro mnohá včelstva kritické.

Poměrně dostatek informací se dá vyčíst ze dna úlu. V dnešních moderních úlech se používají většinou zasíťované varroa dna, která jsou pro tento způsob kontroly ideální. Jako první vidíme ve spadlé měli rýsující se počet a délku uliček. Brenner 1969 uvádí počet uliček ve vztahu ke skutečnému počtu obsednutých plástů, průměru chomáče a počtu včel viz tab. 1. Počty budou orientační, měřeno při rámkové míře 39×24.

Počet uliček Počet plástů Průměr chomáče v cm Počet včel
3 4 15 6 000
4 5 18,5 11 000
5 6 22 18 000
6 7 25,5 28 000

Když monitorovací podložku vytáhneme, zapojíme náš čich. Pokud ucítíme vůni vosku, plásty jsou čisté a nepokálené.

Pokud je cítit typický zápach výkalů, znamená to znehodnocené zásoby. Může jít o nosemovou nákazu nebo problémy způsobené medem vřesovým nebo přebytkem medovice modřínové či jedlové)

Lihový pach značí, že u zásob došlo ke kvašení, což mohlo být zapříčiněno pozdním krmením a řidším roztokem cukru. V tomto případě, je dobré do včelstva přidat zavíčkované zásoby nebo medocukrové těsto.

Bíle zbarvené vločky na hromádkách měli a na mrtvých včelkách jsou výstražným znamením přítomnosti vlhkosti a plísně v úlu. Je zřejmé, že plísní budou napadeny i pylové plásty – zdroj důležitých bílkovin.

Kolik mají včely zásob nám napoví délka řádků voskové měli. Pokud řádky sahají do poloviny délky rámku, je polovina zásob spotřebována. Pokud je délka řádků shodná s délkou rámku, hrozí včelstvu uhynutí hladem.

Zdroj:
BRENNER, Otakar. Zákonitosti života včelstva. 1. Praha: Státní zemědělské nakladatelství, 1969.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 2 Průměrně: 5]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *