Vyřezávání trubčího plodu

Pokud na jaře včelstvu ulehčíme od jediného kleštíka, znamená to až o stovku jedinců nižší populaci jeho potomků v nadcházející sezóně! Jedním ze zootechnických opatření je vyřezávání trubčího plodu. Podívejme se na zkušenosti našich německých sousedů.

Vyřezávání trubčiny ve stavebním nemá přímý vliv na medný výnos. Ukázaly to pokusy na německé včelnici. Základem tohoto zootechnického zásahu je umístit stavební rámek do bezprostřední blízkosti plodiště včelstva a pravidelné vyřezávání v 1 až 2 týdenním intervalu. V případě plodiště ve dvou nástavcích, se stavební rámek umístí na protilehlou stranu ve druhém plodištním nástavku oproti prvnímu.

Vzhledem k zachování stejných podmínek pokusu, byl stavební rámek umístěn vždy jako třetí od kraje nástavku. Vyřezávání bylo prováděno od května do června celkem 10 krát. Výsledkem bylo o 85% vyšší účinnost u pokusné skupiny včelstev, oproti kontrolní skupině, kde vyřezávání trubčiny nebylo prováděno. Výhodou je stavební rámek barevně označit pro lepší přehled.

 

Zdroj: RADTKE, Jeans a Philipp NEUBERGER. Deutsches Bienen-Journal 05/2008. 2008, 2008(5).

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 4 Průměrně: 3.8]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *