Hlad – skrytý nepřítel včel

clanekBlíží se únor a s ním slunce nabírá každým dnem na síle. Podívejme se na divoké včelstvo žijící  ve vykotlaném kmeni na okraji temného hvozdu. Jejich příbytek je úzký a vysoký. Jednotný plást je stejně široký jako chomáč včelstva, který se pohybuje podle potřeby za zásobami směrem vzhůru. Tímto přirozeným způsobem je chomáč v neustálém kontaktu se zásobami.

Zima v úlu člověčím

O pár kilometrů dál, za loukou, je náš úl Langstroth. Není z praktických důvodů vyhnán do výšky. Co mu chybí právě do výšky, dohnali jsme šířkou. Včelstvo se pohybuje na základě instinktu po svislé ose. Pokud horní část chomáče narazí na horní loučky, začne se chomáč ve tvaru koule zplošťovat, aby dosáhl na zásoby po celé délce rámku. (Brenner 1969) Noční obloha se rozjasní a udeří silný mráz. Chomáč se semkne do vlastního středu a okraje chomáče ztrácí kontakt se zásobami. Zima nedovolí rozvolnění chomáče a včelstvo hyne hlady v těsné blízkosti zásob.

Inu je důležité nepodcenit zimní kontrolu našich včelstev. Pokud zjistíme, že zásoby nejsou dostačující na přežití včelstva, je potřeba vyrazit na pomoc. Ponechejme stranou úvahy, proč se tak stalo. Může jít o slabší oddělek, o začátečnickou chybu při zakrmení včel…nyní je potřeba jednat.

V zimě dokrmujeme těstem

Odborná literatura rozhodně nedoporučuje krmení tekutým sirupem. Nabízí se medocukrové těsto, či komerčně vyráběné fondány. (na internetu lehce dohledatelné). Tyto těsta se v tenkých plátcích umisťují na horní laťky rámků.

Voda základ všeho živého

Pokud chceme včelstvo skutečně podpořit, dodejme mu vodu – základ všeho živého. Voda produkovaná dechem včel jak píše L.L. Langstroth není pro naše včely k upotřebení. Jde prakticky o destilovanou vodu, prošlou tělem včely. Jak doporučuje Sollenberger 2014, je možno vložit na horní loučky houbičku namočenou ve vodě a zatavenou (zipový uzávěr) do igelitového pytlíku. Vrchní část igelitu rozřízneme ve tvaru písmene X a vzniklé chlopně odkryjeme. Tak vytvoříme drobný vodní rezervoár pro naše včelky.

Americké nouzové řešení

Můžeme se tomu zasmát. Odmítnout jako krajně neodborné, ale… Jerry Hayes z USA vkládá pěnové bonbony marshmallows do rámku opatřeném síťkou (perlinka) a ten následně místo rámku se spotřebovanými zásobami.

Na závěr zlaté pravidlo kontrolní prohlídky včel: plodiště musí být vždy v neustálém kontaktu se zásobami – bočně i nastojato.

Použité zdroje:
SOLLENBERGER, Lee. American Bee Journal. 2014, 2014(2).
BRENNER, Otakar. Zákonitosti života včelstva. 1. Praha: Státní zemědělské nakladatelství, 1969.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 5 Průměrně: 3.2]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *