Nosemóza – kyselina mravenčí nejen proti Varroáze

V České republice je dlouhodobě 30-50% pozitivních včelstev na Nosemu. (Titěra, 2017)

Co je Nosemóza (dříve Nosematóza)?

Hmyzomorka včelí (Nosema apis Zander, 1909) je vnitrobuněčná parazititická houba (mikrosporidie) vegetující v cytoplazmě hostitele.

Vyvolává nejrozšířenější a nejčastější průjmové onemocnění dospělých včel zvané nosemóza (Nosematosis apium), dříve též nosematóza.

Dříve byly mikrosporidie, mezi které je hmyzomorka včelí řazena, považovány za součást říše prvoci. Na základě porovnávání DNA jsou od roku 2006 mikrosporidie řazeny mezi houby.

Klinické příznaky Nosemózy

Často zmiňované kálení včel na česně, na letáku není vždy symptomem nemoci.
U nemocných včel je zejména patrný zvětšený zadeček.
Pokud při preparaci srovnáme žaludek včely zdravé a nemocné, tak zjistíme, že u nemocné včely je žaludek zvětšený,bělavý a snadno se trhá. Zdravá včela má žaludek pevný a je zbarvený do žluta.

Nosemóza a kyselina mravenčí

Kyselina mravenčí je s úspěchem používána nejen při tlumení Varroázy, ale i v boji proti Nosemě.

V roce 1992 byly prováděny pokusy ve VÚVč Dol právě s kyselinou mravenčí. Pokusy prokázaly až 95% účinnost proti spórám Nosemy.

Při pokusu byla použita 85% kyselina mravenčí na odparných deskách po dobu 4 dnů.  Jde o známé desky Formidol. Účinek byl pozorován na Nosemu Apis. Stejný účinek by měl být i na Nosemu Ceranae (Titěra,2017)

Lze tedy tvrdit, že pokud tlumíme Varroázu kyselinou mravenčí, současně snižujeme infekční tlak právě Nosemy.

Jako neméně důležitá součást prevence onemocnění včel je i desinfekce úlů a zařízení ve včelařském provozu, o které pojednává článek zaměřený na problematiku moru včelího plodu.

Pokud se vám článek líbí a chcete podpořit naši publikační činnost, dejte nám Like nebo Tweet popř. sdílejte na Facebooku. 
Děkujeme. 
redakce BeeInfo.cz

 

Zdroj:

TITĚRA, Dalibor. Včely zdravé a nemocné. ISBN 978-80-209-0420-1.
Wikipedia.org

Foto: By Mats Hagwall from Lund, SWEDEN (Flickr) [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 7 Průměrně: 4.3]

2 Komentářů

  1. Břetislav Škola

    Mohu jen potvrdit,že od doby kdy pravidelně používám k lešení varroázy kyselinu mravenčí nepozoruji na podložkách prakticky žádné výkaly včel. V minulosti jsem vypozoroval, že včelstva kde se utopili mravenci v krmném cukrovém roztoku byla zdravější,ale nebyl důvod tomu přikládat nějaký významnější význam.

  2. Pavel Holub

    „Hmyzomorka včelí (Nosema apis Zander, 1909) je vnitrobuněčná parazititická houba“
    To jste opsali odkud?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *