Těžba propolisu

Kolik lze vytěžit propolisu z jednoho včelstva?  Kde v úlu je nejvíce propolisu? Způsoby těžby propolisu.
V tomto článku se nebudeme zaobírat otázkou co je to propolis. Soustředíme se na jeho získávání.

Macička a Racková (1983) prováděli zajímavý pokus na 5 včelstvech  kraňského plemene se získáváním propolisu seškrabováním propolisu z lišt Hofmanových rámků. Za jeden rok vytěžili 67g surového propolisu.  Vypozorovali rozdílné množství propolisu v plodišti a v medníku – v plodišti se nacházelo o 30 % více propolisu.

Co se týče doby s největším výnosem propolisu během roku, jako nejvýnosnější se ukázal měsíc červen. Ve vztahu k čistotě propolisu – nejčistější byl získáván z bočních louček – pouze 16-33% vosku oproti propolisu na horních loučkách, kde bylo vosku 32-56%.

Jaké mezery vyplňují včely propolisem?

Již Lorenzo Langstroth popisuje skutečnost, že včely nevyplňují propolisem mezery široké 4,7-9.6 mm.

Zajímavý rozměr pro těžaře propolisu je tedy velikost mezer do 4,7 mm.  Tento poznatek dále rozšířili Guresoaie a Miloiu (1987), kteří tvrdí, že včelky čistou pryskyřicí vyplňují prostory maximálně do 3,5 mm. Při větších mezerách si vypomáhají voskem – v mezerách do 3,5 mm najdeme propolis s minimálním podílem vosku – propolis nejvhodnější pro apiterapii.

Způsoby těžby propolisu

Těžba propolisu pomocí pytloviny

Podívejme se do Ruska. Zde úspěšně těží propolis z pytloviny, kterou pokládají na horní rámky. Pytlovinu používají místo plastové fólie.  Vzhledem k tomu, že se jedná o často velké včelí farmy, propolis z pytloviny se sklízí v chladnějších dnech, kdy se lépe drolí a odděluje od látky. V menším měřítku lze zapropolisovanou pytlovinu vložit do sáčku a následně do mrazáku. Propolis potom drolením oddělíme od pytloviny.

Těžba propolisu pomocí Leikartova rámku

Z dílny včelaře Leikarta pochází nápad vložit do klasického rámku tenké hůlky z tvrdého dřeva s mezerami 3-4 mm.  Tyto rámky včely zapropolisují. Po vyjmutí se skladují do příchodu mrazů mimo úl a po zamrznutí se propolis pohodlně seškrabuje ve velkých kusech. Jistou výhodu zde mají úly na teplou stavbu. Pokud rámek umístíme k blízkosti letáku, máme zajištěnou vyšší produkci – včely v těchto místech mají mnohem větší tendenci k propolisování.

Těžba propolisu pomocí mateří mřížky

Zajímavou alternativou je položení mateří mřížky na horní loučky nejhořejšího nástavku, na ni položit po celé její ploše čisté plátno, následuje horní víko úlu. Tím začne pronikat do úlu vzduch a včelky se snaží mezery v mateří mřížce utěsnit. Pak už stačí jen zatmelené mateří mřížky sebrat a počkat na chladnější počasí, které je vhodné ke drolení propolisu z mateřích mřížek.

Propolis je do 15 °C lámavý a drolivý, od 20°C se začíná lepit.

Mějme však při těžení propolisu na paměti, že pokud včelstvu odebereme z úlu veškerý propolis, odnímáme mu přirozený ochranný mechanismus a zvyšujeme riziko propuknutí nemocí.

Pokud se vám článek líbí a chcete podpořit naši publikační činnost, sdílejte příspěvek mezi přáteli,  dejte nám Like nebo Tweet popř. sdílejte na Facebooku. 
Děkujeme. 
redakce BeeInfo.cz

Zdroje: 
NOWOTTNICK, Klaus. Propolis: získávání- recepty – použití. Bratislava: Slovo, 1995. Knižnice včelaře. ISBN 80-85711-05-2.

youtube.com

PROPOLIS,Propolis Traps Harvesting,Honey Bees Resin Beekeeper John Pluta Beehives Georgia Beekeeping [online]. [cit. 2017-12-26]. Dostupné z: https://www.youtube.com/watch?v=L2Abr47Thho&t=38s

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 17 Průměrně: 2.9]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *