Znají to všichni včelaři. Otevřeme víko úlu, opatrnými pohyby probíráme rámek po rámku, těšíme se z krásného koláče plodu. Rozhodneme se udělat oddělek odebráním rámku s plodem, hledáme matku. To už začínají být včelky krapet nervózní. Uslyšíme ostrý zvuk nalétající včelky ochránkyně a první žihadlo je tu.
Bojový feromon s vůní banánů
Po bodnutí včely se uvolňuje jedový feromon. Je složený z vícero chemikálií. Na ně velmi silně začnou reagoval ostatní včely a fungují jako navigátor pro celou letku útočnic. Vůně tohoto feromonu připomíná vůni zralých banánů popisuje Eric Mussen z katedry entomologie na kalifornské univerzitě, přitahuje další včely a umocňuje jejich agresivitu. Nejvyšší čas ukončit inspekci úlu a vzdálit se z bojového prostoru. (proto se také nedoporučuje pojídat v blízkosti úlů banány)
Levandulové antidepresivum
Výzkumy prokázaly, že některé vůně naopak dokáží výrazně snížit účinky výše uvedeného jedového feromonu. Mezi nejvýznamnější patří syntetický levandulový olej. (Crane 1999)
Včelaři, kteří vyzkoušeli i přírodní esenciální olej z levandule (Lavandula angustifolia) popisují velmi zklidňující efekt na včelstvo už při lehkém potření zápěstí a krku právě olejíčkem z levandule. Jde o místa na lidském těle, na která se běžně aplikuje parfém z důvodu jeho lepšího odparu do okolí. (levandulové silice jsou běžně k dostání v drogeriích)
Tabákový kouř zabíjí roztoče Varroa
D.C. Newton zveřejnil v roce 1968 vědeckou studii, ve které popsal smrtící účinky tabákového kouře na roztoče Varroa destructor. Studie z Nizozemska prokázala dokonce 90% účinnost tabákového kouře na potlačení varroázy. Jde však pouze o foretické roztoče. Roztoči na těle včely zasaženi tabákovým kouřem odpadají a následně hynou. Kouř z tabákového listí by neměl být podle studií pro včely toxický. (Crane 1999) Významný vliv však hraje počasí a teplota při které je tabákový kouř aplikován. Určité zdravotní riziko může nastat při vysokých letních teplotách. Proto s kouřením do včel opatrně!
Pokud se vám článek líbí a chcete podpořit naši publikační činnost, dejte nám Like nebo Tweet popř. sdílejte na Facebooku.
Děkujeme.
redakce BeeInfo.cz
Foto:
By Sten Porse (Self-published work by Sten Porse) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], via Wikimedia Commons
Zdroje:
Moderní včelař: Bez dýmáku a bez žihadel. 2017, XIV(7).
Beeculture.com