Strategie včelího roje

Jaká je cesta včelího roje? Jak probíhá komunikace včel při vyrojení? Výběr nového domova.

Jakmile se včely vyrojí, jsou v časovém presu. Zásoby medu, které si odnášejí z původního domova vystačí jen na velmi krátkou dobu (asi na tři dny).
Také nepříznivé počasí může roj zcela zlikvidovat. Proto je nalezení a transport do nového obydlí zásadní prioritou. Včelí roj se usazuje poblíž původního úlu, většinou na větev stromu nebo keře. Pokud má matka problém s létáním, může se stát, že roj se usadí i na zem.

Vyslání průzkumné jednotky

Na průzkum se vydá speciální jednotka včel složená z cca 200 až 300 jedinců. Hledají vhodnou dutinu k založení nového hnízda.
Pokud je pátračka úspěšná, ihned se vrací ke svému roji a na těle včel za pomoci tanečků udává směr a vzdálenost nového domova.

Hlasování o novém hnízdě

Včelí průzkumná jednotka nalezne v průměru 20 nových adres. Během předávání informací na těle vyrojených včel (absence plástů) a porovnání vhodnosti nalezeného místa dochází k postupnému umlkání těch průzkumnic, které nalezly méně vhodné místo.
Nakonec převládne tanec pro tu nejlepší volbu. Zajímavé je, že k tanci pro nejlepší místo se přidávají i ty dělnice, které původně přiletěly s návrhem jiným (méně vhodným).

Cesta do nového příbytku

Asi 5 procent včel z roje následuje včelu průzkumnici, která nejlepší obydlí objevila. Tyto včely poté létají mezi rojem a novým domovem, aby tak vyznačily cestu včelám, které nemají ani zdání, kudy letět. Pak tu máme včely signalizační. Je to malá skupina dělnic, které létají kolem vchodu do nového hnízda. Zvýšeným bzučením a značkováním pomocí feromonu označují místo přistání pro roj, který je na cestě.

Problém s komunikací vyřešen

Nevýhodou tance na těle včel je, že nepřenáší vibrace jako včelí plást, tak jako je tomu u tanečků v úle, kdy včela pátračka označuje místo se zdrojem potravy.
Vzhledem k tomu, že je potřeba podat zprávu o nalezení nového domova všem z 20 000 včel, zejména i těm uvnitř hroznu, používá roj následující fintu.

Informační bomba

V momentě, kdy je rozhodnuto v hlasování o novém hnízdě, včely tanečnice se začnou prodírat dovnitř roje. Při prodírání začnou vydávat pípavý zvuk. To je signálem pro všechny včelky v doslechu. Okamžitě začnou zvyšovat svoji tělesnou teplotu.
Během 10 minut se hrozen zahřeje až na 35 °C! Dojde  mohutné explozi včel a ty se vznesou v podobě velké koule do vzduchu.
Tady se spojí se včelkami, které znají cestu a koule se změní do tvaru doutníku a namíří si to do nového domova. 

Po cestě rovnou do práce

Okamžitě po příletu začne roj tvrdě pracovat.
Začíná s produkcí vosku a utěsňuje skuliny, kudy by do nového království táhlo.
Po vyrovnání všech nerovností zahajuje včelí roj intenzivní stavbu díla v podobě nových krásných plástů. 

A jaký druh obydlí včely preferují nejvíce?
Přečtěte si následující článek o ideálním včelím úlu (hnízdě)

Zdroje:
TAUTZ, Jürgen. Fenomenální včely: biologie včelstva jako superorganizmu. Vydání v češtině třetí. Praha: Brázda, [2016]. ISBN 978-80-209-0415-7.
Včelařství. České Budějovice: PSNV, 2016-. ISBN 978-80-270-0776-9.

Foto:
By Nilfanion [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0) or GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html)], from Wikimedia Commons

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 7 Průměrně: 3.4]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *