Metodika svatá Anna

Co je podstatou metodiky svatá Anna? Postup při metodice. Kdy aplikovat metodiku svatá Anna.

Co je podstatou metodiky svatá Anna?

Podstatou metodiky Svatá Anna je docílit kvalitního potomstva dlouhověkých včel. V podletí se ve včelstvu, začnou líhnout dlouhověké včely. Včely se připravují na přezimování. Jde o včely, které musí vydržet v úlu až do první jarní snůšky.

Pokud máme ve včelstvu zvýšený tlak varroázy, dochází i k šíření virů, které poškozují dlouhověké včely a včelstvo samotné nejde do přezimování v takové kondici jak by mělo. Nejvíce roztočů se rozmnožuje v zavíčkovaných buňkách včelího plodu s preferencí trubčiny. Literatura uvádí až 90%. Pokud odebereme všechen zavíčkovaný plod a následně použijeme krátkodobě např. KM, můžeme se této podstatné většiny roztočů zbavit. 

Efektivnost podzimní fumigace

Tady stojí za úvahu efektivnost podzimní fumigace. Ta sice odstraní roztoče, ale ten přeci už ve včelstvu mohl rozšířit viry a poškodit zimní generaci.
Včelstvo postižené a oslabené virem navíc běžným pohledem nepoznáme.
Je to sice jen úvaha, ale domnívám se, že výsledkem fumigace je pouze viditelný spad na kontrolní podložce, ale efekt na zlepšení přezimování včelstva není prakticky žádný. 

Postup při metodice svatá Anna

Všechen zavíčkovaný plod odebereme koncem července.
Po odebrání plodu, zůstanou ve včelstvu jen foretičtí roztoči, tedy roztoči na těle včel.
Tito roztoči velmi citlivě reagují na běžné akaricidy jako je např. kyselina mravenčí nebo Thymol.

Pokud chceme z odebraného plodu vytvořit oddělek, je dobré toto učinit do slunovratu tedy do 21. června. Lze spojit i s medobraním. Takto pozdní oddělky je vhodné připravit ve větší síle a přidat již kladoucí matku.
Technika odebírání plodu v takovém případě je následující:
Použijte tzv. ODSVAČ. Rámky s plodem ometeme a vložíme bez včel do nástavku, který položíme nad včelstvo nad mateří mřížku.
Za cca 12 hodin můžeme odebrat nástavek s plodem, do kterého se natáhlo dostatečné množství včel. Tím zajistíme, že s plodovým rámkem neodebereme i matku.

Někteří včelaři popisují i metodu, kdy ve vytvořených oddělcích nechají včelstvo vychovat matku z nouzových matečníků.
Po vylíhnutí veškerého plodu (odebraného z kmenového včelstva) použijí kyselinu mravenčí nebo postřik kyselinou mléčnou.
Do podzimu pak nouzovou matku, která mohla být poškozena akaricidem, vymění za již kladoucí geneticky kvalitnější. 

Zdravá zimní populace včel

Výsledkem  je sice menší populace, která jde do přezimování, ale dle popisovaných zkušeností, při zařazení této  metodiky je včelstvo na jaře daleko vitálnější a během sezóny i předežene včelstva, která přezimovala bez těchto opatření.
To může souviset i s výše uvedenou skutečností, že včelstvu se výrazně uleví nejen od roztoče, ale i od tvrdé chemie, která se při aplikaci metodiky Svatá Anna nepoužívá (fumigace).

Zkoušejte s rozumem

Na závěr je třeba podotknout, že každá změna ve způsobu vedení včelstev by se měla nejdříve odzkoušet na malém počtu včelstev. Výsledky mohou být různé v závislosti na lokalitě, klimatických podmínkách v době aplikace metody, ale i na zkušenostech včelaře. 
Rozhodně není dobré pokud mám 5 včelstev, tak u všech najednou provést tuto podstatnou změnu bez vyzkoušení na třeba jen dvou včelích rodinách.

Máte zkušenosti s touto metodikou? Budeme rádi, pokud uvedete své poznatky do komentářů pod článkem.

Zdroje:

MODERNÍ VČELAŘ: Metoda svatá Anna. PSNV, 2017, XIV(7).
TITĚRA, Dalibor. Včely zdravé a nemocné. ISBN 978-80-209-0420-1.

Foto: pixabay.com

 

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 13 Průměrně: 3.5]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *