O 17% vyšší produkce medu díky řasám Chlorella

Biologické centrum Akademie věd ČR zkoumá účinek řasy Chlorella na život včel.
Vědci podávali včelám řasu Chlorella ve formě prášku.
Byl zaznamenán pozitivní vliv nejen na celkový stav včelstva,ale i na jeho mednou produkci.

Uvádí se, že včelstvům, kterým byl podáván tento doplněk výživy se zvedla medná produkce oproti ostatním o 17%

Včelky tuto sladkovodní řasu využívají především jako zdroj bílkovin.
Bílkovin obsahuje řasa Chlorella 40 – 50 %.

Zvýšení imunity za pomoci řasy Chlorella u včel

Z pozorování je známo, že v obdobích, kdy byl kritický nedostatek pylu to šlo z imunitou včel z kopce.
A právě sušená řasa Chlorella může být jistou alternativou, jak podpořit odolnost včel v době, kdy se v některých lokalitách pylu nedostává.
Bylo dokonce pozorováno lepší kladení matky po podání této řasy. Uvádí se že, Chlorella  zlepšuje i funkci hltanových žláz u včel. Z pozorování vyplynulo, že včelky si Chlorellu rouskují stejně jako pyl.

Působení řasy Chlorella ověřeno vědeckým výzkumem

Vědecká pozorování trvala 4 roky a probíhala na 30 včelstvech na 10 včelnicích.
V letech 2015-2016 jsme v předběžných experimentech se 30-ti včelstvy na 10-ti včelnicích zjistili, že řasa Chlorella sp. (produkt MBÚ AV ČR, v.v.i. – vědecké pracoviště Třeboň, Centrum ALGATECH) je pro včely velmi atraktivní potrava (Prášil a kol., 2016)

Co vlastně mohou včely získat z Chlorelly?

Řasa Chlorella obsahuje mimo vitamínu A, H, D, C a B, včetně kyseliny listové nebo vitamínu B12, také draslík, zinek, hořčík a velké množství železa. Některé zdroje popisují i možný účinek železa na kleštíka.  Stimuluje jeho spad.

Chlorella pomáhá hojení a obnovení tkání. Je popisován i vliv na dlouhověkost včel, což může být zajímavé u zimní generace včel.
Dalo by se tedy říci, že řasa Chlorella může být vhodná jako doplněk při podzimním krmení, ale i při případném jarním podnícení.

Podrobnější info lze získat na stránkách Mikrobiologického ústavu AV – vědecké pracoviště Třeboň
V ČR je dokonce v prodeji i speciální doplněk výživy včel s názvem Apialgaprotein.

Pokud se vám článek líbí a chcete podpořit naši publikační činnost,
sdílejte příspěvek mezi přáteli,  dejte nám Like nebo Tweet popř. sdílejte na Facebooku. 

Děkujeme. 
redakce BeeInfo.cz

Zdroje:

http://agris.fao.org/agris-search/search.do?recordID=MD2013100100

Vetweb.cz: Řasa chlorella ovlivňuje život včel. Vetweb.cz [online]. [cit. 2018-08-26]. Dostupné z: https://vetweb.cz/rasa-chlorela-ovlivnuje-zivot-vcel/

CSIRO [CC BY 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia Commons

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 11 Průměrně: 3.8]

4 Komentářů

  1. jirka

    Dobrý den rád bych se zeptal jak byla podávaná chlorella na jaře a jak na podzim a kolik asi na úl děkují za odpověd a s pozdravem Jirka Vlastimil

  2. Jan Repa

    Dobrý deň kedže som asolvoval prednášku u pána Koblihu mám záujem o chlorelu pre včely.Prosím o kontakt obchodného zástupcu pre Slovensko alebo moravu.Ďakujem

  3. Jana K.

    Dobrý den. I mě zajímá způsob podání chlorely včelám. Jaká chlorela je vhodná (dokážu si představit rozpustit tablety do cukerného roztoku, ale když rouskují…) a jake je davkovani a načasování podání. Jestli je to uvedeno v článku Prášil a kol. 2016, prosím o odkaz, jmeno časopisu nebo jeho pdf verzi.
    Děkuji. JK.

  4. Rudolf Stonjek

    Že chlorea dělá včelkám dobře není pochyb. Má to ale svá ale. Ono pracoviště jsem navštívil s naivní představou, že bych si řasu mohl pěstovat sám a mohl přitom třeba využít i odstavenou žumpou. Samozřejmě vše bylo jinak. V ústavu se mě ochotně ujali. Rozměry bioreaktoru mě ohromily. Produkce ústavu je asi 1 000 kg a nezdálo se, že by vyráběli na sklad. 1/2 kg stojí něco kolem 500 Kč. V případě masivního rozšíření mezi včelaře by to chtělo vypracovat nějakou jednoduchou metodiku jak tuto řasu pěstovat doma a my bychom jenom kupovali očkovací materiál. Něco takového jsem navrhoval, ale nebyl jsem úspěšný. Už první pohled na bioreaktor dává tušit, že to není jednoduché. Tak uvidíme, co bude dál! Zdraví R. S.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *