Co nám prozradí jarní prolety včel

Co je to jarní prolet včel? Včely při prvním jarním proletu kálejí, vyprazdňují svůj výkalový vak, zbavují se výkalů, které nastřádaly během zimování. Tomuto kálení se rovněž říká „prášení“

Kdy očekávat první jarní prolety včel?

K proletům včel dochází v předjaří. Pro předjaří je typický květ dřevin, jako je olše lepkavá, líska a jíva. Například u lísky uvádí pylový kalendář pylovou aktivitu již od ledna do března.  Ucelený přehled co kdy kvete najdete na pylovém kalendáři. Časný prolet u včelstev zaznamenal 15. února 2015 například  Jakub Číhala viz. video níže. V teplejších dnech, kdy můžeme očekávat prolet, je dobré rozšířit česna a očistit je od mrtvolek včel. Výrazně tím usnadníme včelkám jarní ozdravný výlet.

Chování včel při proletu

Dobrý stav včelstva naznačuje skutečné hromadný prolet, tedy že včelky vyletují ve velkých skupinách a následně se po vyprášení vracejí zpět.

Slabé včelstvo se prokazuje ojedinělými včelkami, které vylétají z úlu.

Osiřelé včelstvo se může projevit tak, že včely krouží kolem úlu, nebo se zmateně pohybují na letáku a stěně úlu.

Známkou hladu často bývají malátné včelky u česna při poklepu na stěnu úlu.

Pokud u některého z úlů nepozorujeme prolet, nemusí se hned jednat o problém. Včelstvo prolet prostě ještě nepotřebuje. Přesvědčíme se o tom poklepem na stěnu úlu, a když nám včelstvo odpoví silným hučením, je vše v pořádku.

Pokud zjistíme některé nedostatky, je na místě informativní prohlídka, abychom mohli učinit nápravu např. v podobě přidání zásob. Literatura uvádí, že kontrolu je dobré provést pokud se teplota pohybuje kolem 10°C.

Literatura:
VESELÝ, Vladimír. Včelařství. Praha: Brázda, 2003. ISBN 8020903208.

Foto:
Thomas Bresson [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/bd/ComputerHotline_-_Apis_mellifera_%28by%29.jpg

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 4 Průměrně: 2.8]

1 Komentář

  1. Bohumil Svoboda

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *