Abbé Émile Warré – podpořte první české vydání

Podívejme se na jeden unikátní projekt – překlad skvostu z oblasti včelařské literatury. Jde o knihu Abbé Warrého – L’Apiculture pour tous – Včelaření pro každého.

Vydání knihy můžete podpořit na portálu hromadného financování projektů HITHIT
Právě  zimní období je ideální čas na studium odborných včelařských publikací. O knize jsem si přečetl na HITHITU a jsem přesvědčen o tom, že to bude ideální doplněk v období zimních plískanic k horkému čaji s medem a výstavní kousek do mé včelařské knihovny.

Pár slov autorů o knize Včelaření pro každého

Včelaření a chov včely medonosné má v českých zemích hlubokou tradici, o čemž svědčí nejen mnoho používaných druhů úlů sloužících jako včelí obydlí, ale zejména rozmanitost názorů a přístupů včelařů ke včelám.

K hlubšímu pochopení vztahu člověka a včelstva přispěl v první polovině 20. století Abbé Émile Warré, duchovní a včelař, který prováděl experimenty s více než třemi sty úlovými systémy. Na základě těchto studií vytvořil úl, který je jednoduchý, hospodárný, zejména však šetrný ke včelám a zajišťující výnos medu pro včelaře. Svoje poznatky Warré soustředil do knihy L’Apiculture pour tous a inspiroval tak mnohé ke včelaření blízkému přírodě.

Pár slov o Abbé Warré

Abbé Warré (1867 – 1951) působil jako farář v Mérélessart, později v Martainville (Somme) až do roku 1916. Poté se vzdal svého úřadu a vydal se do Saint-Symphorien (Indre-Et-Loire) v Tours, aby se mohl plně věnovat včelařskému řemeslu. 
 Jeho literární dílo zahrnuje knihy La santé ou les Meilleurs traitements de toutes les maladies (Zdraví nebo nejlepší léčba všech nemocí), Le Miel, ses propriétés et ses usages (Med, jeho vlastnosti a použití), La Santé, manuel-guide des malades et des bien-portants (Zdraví –  příručka pro nemocné a zdravé) a nejvýznamnější L´apiculture pour tous (Včelaření pro každého)

 V díle Abbé Warrého se odráží nejen zkušenost včelařských mistrů, jakými byli Dadant, Voirnot nebo Layens, ale zejména pozorování života volně žijících včelstev. Díky zkušenostem s 350 druhy úlů (včetně košnic a kombinovaných úlů), jeho porozumění potřebám včely medonosné a vlastnímu velm i prakti ckému přístupu ke včelaření pak sestavil nový úl –  Ruche populaire, neboli úl lidový.

Jak již název knihy a úlu napovídá, záměrem Abbé Warrého byla konstrukce úlu a použití takových metod včelaření, aby v něm mohl včelařit každý a zároveň, aby se život včelstva co nejvíce blížil jeho původnímu životu v přírodě. Abbé Warré odrazuje od včelaření, které by šlo proti přirozeným potřebám včely a v tomto duchu jmenuje nejv ý znamnějším principy, jakými jsou co nejmenší vyrušování včelstva v průběhu roku a pevné dílo s volnou stavbou.

Knihu Abbé Warrého je možné zařadit mezi nadčasové publikace obohacující čtenáře nejen ohlédnutím za včelařením počátku minulého století ve Francii, nýbrž i mnohými vhledy, které silně rezonují s dnešní situací ve včelařském oboru v České republice i ve světě.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 3 Průměrně: 3.7]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *