Proč je pyl pro včely tak důležitý? Rozdíly v jednotlivých druzích pylu. Jarní pyl jako nedostatkové zboží. Vysazujeme vrby s vysokou produkcí pylu.
Důležitost pylu pro včely
Pyl je bílkovina. Včelám, pro jejich zdárný rozvoj a mnohdy i přežití, nestačí jen dodat glycidové zásoby, tedy cukr (popřípadě ponechat med). Včely potřebují i bílkoviny v podobě pylu. Bílkoviny ve stravě včel hrají významnou roli zejména z hlediska podpory imunity. Pyl včely potřebují po celý rok. Velká spotřeba je obzvláště v období, kdy vychovávají plod.
Včelstvo si během sezóny dokáže obstarat až 50 kg pylu. V létě a podletí dochází k velké spotřebě pylu právě kvůli plodování. Na jaro tak zůstává jen několik málo gramů. Efekt dodávání pylových náhražek je minimální a riziko přenosu chorob velké.
Na jaře má tedy každá buňka pylu cenu zlata. Pokud na jaře v okolí stanoviště nerozkvete vydatný zdroj pylu jako je vrba nebo líska, může se včelstvo ocitnout na pokraji katastrofy.
Včelstvo, které díky oteplení začalo plodovat a pozná, že se zásoby pylu tenčí a počasí venku nenasvědčuje tomu, že se zásoby pylu obnoví, udělá zásadní korekci. Skoro dospělé larvy budou požrány nebo vyneseny z úlu ven.
Už naši dávní předkové včelaři znali význam pylu a v okolí stanovišť pilně vysazovali vrby. A to byla doba, kdy nebyla tak silně ohrožena biodiverzita, tak jako dnes! Pokud máte stanoviště, kde je šance jen na snůšku z monokultur jako je třeba řepka, vězte, že zásoby bílkovin nebude mít vaše včelstvo vůbec ideální.
Rozbory pylu nám odhalily následující skutečnosti:
Pyl např u řepky a dalších polních plodin má obsah kvalitních, dobře stravitelných bílkovin kolem 30%. Obsah popelovin je kolem 3%
Pyl vrb má obsah těchto bílkovin až kolem 50% a obsah popelovin je blízký nule.
Rozšiřování včelí pastvy
Pojďme tedy každé jaro rozšířit včelí pastvu! Vhodná doba na výsadbu vrb končí cca v březnu. Pokud chceme rozmnožovat vrbu pomocí řízků postup je následující:
Vhodná délka řízku vrby je kolem 20 cm. Tloušťka asi jako obyčejná tužka. Sázecím kolíkem vyhloubíme stejně hluboký dolík jako je délka řízku. Řízek vložíme a celý zahrneme zeminou. Toto je opravdu důležité opatření. Eliminujeme tak zaschnutí řízku. Řízky dobře zaléváme a kypříme. Za dva roky máme krásnou školku a malé vrbky můžeme vysazovat na stanoviště.
Výsadba vrbového prutu
Rychlejším řešením je výsadba prutů. Potřebujeme prut o délce 1m až 1,5m a tloušťce alespoň 3cm v jeho spodní části.
Nyní uděláme skrývku ornice o průměru 80 cm a hloubce 15 cm. Nejlépe kovovou tyčí vytvoříme důlek pro vrbový prut, tak abychom jej zapustili do země ve 2/3 jeho délky. Důlek nezasypáváme, ale splavujeme zeminu konví. Zamezíme vzniku vzduchových bublin a zajistíme vláhu i ve spodních částech půdy. Prut určitě nezatloukáme, poškodili bychom kůru a mohlo by dojít k napadení houbami na poškozených částech prutu.
Mějme na paměti, že je důležité v prvních dvou letech ochránit vrby proti okusu od divoké zvěře. Vyzkoušejte také mulčování kůrou nebo posekanou buřinou. Udržíte tak vláhu a zamezíte zarůstání a utlačování vrbek okolní vegetací.
Jaké klony vrb použít pro včelařské účely?
Selekce vrb pro včelařské účely byla řešena od r. 1969. V první fázi v r. 1975 byl podle zadání Českého svazu včelařů vybrán sortiment třinácti klonů vrb vhodných právě pro včelí pastvu. V potaz byla brána tato hlediska: zdravotní stav, rezistence vůči chorobám, maximální produkce pylu.
Příklady vrb s vysokou produkcí pylu:
vrba egyptská, vrba lýkovcová, vrba jíva, vrba Smithova, vrba mechovitá, kříženec jívy a vrby mechovité, kříženec vrby egyptské, vrba pestrá kříženec vrby popelavé a nachové, vrba trojmužná stále kvetoucí, vrba černající, vrba lesklá |
Zajímavou nabídku řízků vrb najdete ve vrbovně Vlachovo Březí
Zdroje:
Moderní včelař: Vlastimil Protivínský. 2005, (jaro 2005).
Včelařsky významné vrby [online]. [cit. 2018-02-13]. Dostupné z: http://vcely.cst.cz/med-jindrichuv-hradec-martin-palecek-vcelarsky-vyznamne-vrby
Foto:
By Krzysztof Ziarnek (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) or CC BY-SA 2.5-2.0-1.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5-2.0-1.0)], via Wikimedia Commons
Může někdo uvést zkušenosti se zakořeňováním samčích řízků vrby jívy (obecně známých nechutí kořenit)?
Dle mě současnosti řízek nebo proutek v části co půjde do země,podélné nařízenu a vletím do řezu 1 as 2 zrnka pšenice takto upravený řízek zasadím do dobré zeminym
Je dobré napsat, že prospěšnější pro včelky je samec – vrba, poskytuje jak vydatný pyl, tak i nektar