Včelí úl – sčítání obyvatel

clanekKolik je včel v úlu? Jak se  mění struktura obyvatelstva včelího úlu  během roku? Na tyto otázky nám odpoví jednoduchá tabulka viz níže. Počet včel v úlu se mění podle ročního období. Podstatný rozdíl je mezi letní a zimní generací včel. Podívejme se nyní blíže, na rozdíl mezi letními včelami a včelami zimní generace:

 

 

 

Letní vs zimní včely.
Délka života letních včel je poměrně krátká, vzhledem k vélké pracovní zátěži činí asi 4-8 týdnů. První včelky vylíhlé na jaře se dožívají ještě kratšího věku.

Zato zimní osazenstvo včelího úlu, které tráví většinu času v úle se dožívá mnohem delšího věku – cca 8 měsíců. Žijí od srpna do března. Abychom zimním včelkám příliš nekřivdili, co se týče pracovitosti, tak je třeba brát v úvahu, že mají spoustu starostí s vytvářením tepla v úlu. V takzvaném zimním chomáči udržují teplotu tak, že na okraji chomáče se teplota pohybuje vždy kolem 12 °C a uprostřed chomáče kolem 22 °C. Teplota v chomáči na konci zimy, když matka začne po plodové pauze opět klást, dosáhne až 35 °C.

Trubec a jeho krátká životní pouť.
Po skončení páření následuje pro trubce neodvratný konec. Jakmile přestane být využití pro tuto včelí čeleď, dělnice milého trubce přestanou živit, dochází dokonce k fyzickým atakům v podobě kousání a nakonec dochází k vypuzení trubce  z úlu. Trubec neschopen postarat se sám o sebe, na konci léta umírá.

Tabulka 1 – Struktura obyvatelstva včelího úlu

počet jedinců velikost délka života
MATKA 1 20-25 mm až 5 let
TRUBEC 500-2000 15-17mm do 2 měsíců
DĚLNICE 20 000-60 0000 podle ročního období 12-14 mm letní: 1-2 měsíce zimní: 7-8 měsíců

 

Použité zdroje:
KNOLLER, Rasso. Knížka o medu. Vyd. 1. Praha: Granit, 1996. ISBN 80-858-0543-X.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 7 Průměrně: 2.9]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *