Jarní kontrola včelstev

Podívejme se co se děje v úlu v období časného jara.
Aktivita včel stoupá pokud teplota vystoupí nad 6°C. Dělnice začínají připravovat buňky pro plodování.

Měl na kontrolní podložce

První kontrola by měla v časném jaře směřovat na podložku. 6-7 mělových čar bude vypovídat o zdárně přezimovaném včelstvu. Čím méně mělových čar nalezneme, tím je včelstvo slabší. Pozornost věnujeme i délce mělových čar, pokud přesahují celé délky plástů, je potřeba zkontrolovat stav zásob v daném včelstvu.

V tomto období včely začínají rovněž do úlu přinášet vodu, která je pro zdárný rozvoj včelstva velmi důležitá. 
V okolí úlů je dobré nainstalovat včelí napajedla. Odborná literatura doporučuje umístnění rašelinových napajedel. Tedy nádoby s rašelinou zalité vodou. Mírný rašelinový výluh může být prevencí proti onemocněním včel. (Bienefeld, 2015)

Obsazení uliček

Zajímavý příspěvek měl na youtube.com včelař Sedláček. Upozorňuje na stav, kdy včelky fakticky obsedají pouze 4 uličky, tak jsou schopny se rozeběhnout během oteplení i na deset. Včelař tak při kontrolním pohledu pod víko úlu nabyde mylný dojem o plném obsednutí nástavku! (Sedláček, 2021)

První jarní prolety

Jakmile teploty vystoupají nad 10°C ve stínu, začínají první prolety. Na našem území k tomu dochází koncem února až začátkem března. Důvodem proletů je vyprášení. Včely potřebují vyprázdnit výkalový vak, ve kterém se za zimu nahromadily nestrávené zbytky potravy.
Je vhodné odstranit zúžení česen, tak aby při proletech nedocházelo k zácpám u výletu z úlu.
Dobrým znamením je, pokud včely vyletují hromadně a po vyprášení se vracejí do úlu.
Pokud z některého úlu vyletují včelky ojediněle, může to to být příznakem včelstva zesláblého a náleží mu tedy zvýšená pozornost ze strany včelaře.

Pokud při prvních proletech zpozorujeme, že včelky krouží kolem úlu nebo zmateně pobíhají po česně, může to být znakem osiřelosti včelstva.

Během jarní prohlídky nezapomeneme odstranit ze včelstva plesnivé plásty. Můžeme odstranit i staré souše, které nejsou obsednuté.
Zúžené včelstvo může totiž lépe hospodařit s teplem. Je to velmi významné právě pro toto období rozvoje včelstva. (Veselý a kol.,2003)

Pokud hodláme na jaře úly přemisťovat, je tak dobré učinit právě před obdobím hromadných proletů.
Při proletech se totiž včelky zároveň orientují a ukládají do paměti lokaci svého úlu.
Nelekejte se množství uhynulých včel na dně úlu. Jedna až dvě hrsti uhynulých včel se dá považovat za normál (myšleno u průměrně silných včelstvech)
Na závěr je třeba upozornit, že v maximální míře dbáme při manipulaci s úly na následné důkladné zateplení úlu, zejména jeho horní části. Významně tím včelkám pomůžeme hospodařit s teplem a ovlivníme tak sílu plodování.

TIP NA PODOBNÝ VČELAŘSKÝ ČLÁNEK:

Voda – tajemství silného jarního rozvoje včelstva

 

Zdroje:
VESELÝ, Vladimír. Včelařství. Praha: Brázda, 2003. ISBN 8020903208.
Včelařství krok za krokem. Kaspar Bienefeld. 2015. ISBN 9788074331060.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 4 Průměrně: 4.8]

4 Komentářů

  1. Jana

    Díky za skvělé vysvětlení tohle se mi přesně stalo. Obsednutý všechny uličky, ale když jsem rozebrala později úl, tak to byl takový chudáček. lepší skutečně vycházet z těch mělových čar…

  2. Roman K

    Ještě k tomu zužování včelstva: dělám to každoročně a přidávám ještě uteplený rámek právě od pana Sedláčka, má jej na eshopu. Nejlepší zkušenosti! Včelařím v 650 n.m. Děkuji za článek

  3. Katka Zdrahalova

    Jak je to prosím se spadem roztoce a jeho kontrolou na jare? Dekuji

  4. Jana T.

    Skvěle napsané. Zužování včelstav na jaře má úžasný vliv na rozjezd plodování. Nesmí se ale zapomenout na opětné rozšiřování nebo se můžete dočkat rojovky i v dubnu 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *