Na trhu se včelími produkty se stále více objevuje med obohacený propolisem. Není se čemu divit, tyto dvě ingredience k sobě tak nějak patří. Nepatrné množství se může do medu dostat při zpracování nektaru včelkami, který ukládají do buněk, kde se můžou nacházet stopy právě propolisu. Včelky propolisem nejen vystužují plástve, ale hlavně jej používají k ochraně úlového prostoru proti bakteriím a virům. Propolisem včelky utěsňují případné škvíry v úle, aby se k nim nedostal chladný vzduch.
Jedno včelstvo během jednoho roku vyprodukuje cca 3-10 dkg propolisu v závislosti na jeho síle a lokalitě.
Cílená těžba propolisu
Pokud se zaměříme na těžbu propolisu, dá se pomocí různých metod získat více.
Tady je dobré mít na paměti, že pokud budeme včelstvům intenzivně propolis odebírat, připravujeme je o jejich přirozenou ochranu proti bakteriím a virům.
Více o těžbě propolisu:
Nejlepší je med pastovaný
Med obohacený propolisem můžeme nejčastěji v obchodní síti vidět v podobě pastovaného medu.
Pastovaný med je nejlepší formou pro přidávání různých příměsí. Krémová konzistence pastovaného medu nejvíce zabraňuje oddělování jednotlivých složek medu.
Snadnější je rovněž dávkování. Pokud bychom do tekutého medu přidali propolis a med by následně zkrystalizoval, mohlo by dojít nejen k oddělení těchto dvou složek, ale hlavně denní užívání této medicíny by bylo dosti nepraktické.
Včelařství Kolínek například uvádí v popisu svého produktu v 250 g balení následující doporučenou dávku:
Při nachlazení sníst cca 5–10 kávových lžiček denně. Při prevenci proti chřipkám a nachlazení doporučujeme 1 lžičku denně.
Recepty na med obohacený propolisem
Výše zmiňovaný výrobce medu obohaceného propolisem – včelařství Kolínek deklaruje na etiketě produktu 25g propolisové tinktury na 225g medu.
Propolis se tedy do medu vpravuje v podobě propolisové tinktury.
Některé recepty uvádějí postup přidávání 20 ml propolisové tinktury do 1 kg tekutého medu.
Zvláštností je, že jakmile začneme propolisovou tinkturu vmíchávat do tekutého medu, tak začne matnět a konzistencí připomíná pastovaný med.
Lepšího výsledku dosáhneme přidáváním propolisové tinktury přímo při pastování medu.
Postup jak vyrobit propolisovou tinkturu naleznete v následujícím článku:
Pozor na alergii na propolis
Jak poznat, že je člověk alergický na propolis? Jednoduše propolisovou tinkturu vetřeme do pokožky v ohybu lokte.
Pokud cca po hodině je místo aplikace propolisové tinktury silně zarudlé, jsme bohužel na propolis alergičtí.
Zde je na místě počínat si s užíváním propolisu velmi opatrně, nebo je zcela vynechat.
Propolis se má aplikovat odděleně jako propolisová tinktura. Přidávat je do medu je dle mého názoru zoufalství prodejců, kteří nevědí jak by propagovali med. Poctivý včelí med od včelaře není nutno propagovat. Ten se prodá sám a vždy ho je nedostatek. Propolisová tinktura není potravina ,ale antiseptický velmi účinný prostředek. Předávkování propolisu v medu může způsobit i zažívací obtíže ev. i nechutenství tak pozor na takovou kombinaci.
No to jsou zase chytrosti! Já jsem četla několik knih o apiterapii, namátkově od MUDR. Handla a ten vnitřní užívání propolisu popisuje také a mnoho ostatních. Jasně že nemůžete být alergicky, ale to ani při vnějším použití tinktury. Ach ti věční šťouralové. Nechceš, nejez 🙂