Propolisová tinktura – recepty

Propolisová tinktura má průzračnou červenohnědou barvu. Přidáním vody vzniká mléčně bílá emulze barvy slonové kosti popřípadě tmavší.
Alkoholový extrakt je mírně alkalický. Pokud propolis vyluhujeme ve vodním roztoku získáme naopak mírně kyselý roztok.

Odpařováním alkoholu z propolisové tinktury připravíme balzám, vůní připomínající toluánský balzám.
Při dobrém skladování v chladném. temném a suchém prostředí v hermeticky uzavřené nádobě si propolis uchovává své léčebné účinky až 4 roky.

Recept na propolisovou tinkturu I.

V jedné sklenici smícháme propolisový prášek a alkohol. Doporučuje se 70%. Je výhodnější oproti čistému alkoholu, neboť dojde k rozpuštění látek nepolárních – v alkoholu, tak látek polárních rozpustných ve vodě. Skladujeme v temnu a chladu a několikrát denně protřepeme. Po cca 14 dnech roztok přefiltrujeme např. pomocí kávového filtru. (Nadine Kunz, Imker Freund 2012)

Co se týče doby louhování propolisu v alkoholu tak je skutečně třeba dbát na to, aby doba louhování nepřekročila 3 týdny – může docházet k vázání těžkých kovů a jiných škodlivých látek. Kvalitní tinkturu také poznáme podle toho, že po kápnutí na pokožku ruky lze jen težko smýt. (Klíma 2015)

Recept na propolisovou tinkturu ze 40g propolisu

40g propolisu zalijeme 125g zředěného lékařského lihu (spiritus ilutus 60%), denně protřepáváme a po 9 dnech přecedíme přes jemné plastové síto a necháme dalších 7 dní odstát. pak přefiltrujeme pomocí kávového filtru.

Recept na silnou propolisovou tinkturu

100-200g propolisu zalijeme 100 ml koncentrovaného alkoholu (80-90%) směs protřepáváme po dobu 14 dní. Přes jemné sítko přecedíme a skladujeme ve tmavé láhvi se zabroušeným sklem.

Pro výrobu propolisové tinktury můžeme použít jak líh lékařský – lékárny, tak i líh konzumní k dostání např. v drogeriích. Zajímavou alternativou je např. vodka Rasputin s obsahem alkoholu přímo 70%. K dostaní v ČR v ceně kolem 260,- CZK/litr – vodka Rasputin. (psáno 2017) Použití alkoholů s nižším obsahem alkoholu se jeví jako málo účinné ve vztahu k extrakci účinných látek v propolisu obsažených. 

Foto zdroj:
By user:Abalg (Own work) [Public domain], via Wikimedia Commons

Zdroje: 

DEMETER, Štefan. Apiterapie: léčení včelími produkty. Přeložil Andrea LENOCHOVÁ. Olomouc: Andrea Lenochová, 2015. ISBN 9788087274279.
Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 92 Průměrně: 3.2]

2 Komentářů

 1. Vítězslav Papež

  Uvedená cena vodky Rasputin se vztahuje ke koncentraci 40% (za 264 Kč/l) . Koncentrace 70% je zhruba 2x dražší. Je tedy cenově výhodnější si koupit konzumní líh 80%.

 2. Tomáš

  Dobrý den, mohu doporučit český velejemný líh potravinářský 60% značky DELIS – odkaz kde jsem zakoupil:
  Výroba lihovin, macerátů a bylinných tinktur

  https://eshop.delis.eu/alkohol-shop/lihoviny/lih-konzumni-potravinarsky-60-05-l

  ahoj Tom

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *