6 důležitých funkcí včelí dělnice

Ve včelstvu máme matku, trubce a dělnice.
Pojďme se podívat na rozdělení funkcí právě mezi dělnicemi. Pracovní povinnost včelích dělnic se mění v závislosti podle jejich věku.
Nelze sice jednotlivé funkce striktně oddělit, jelikož podle mnohých zdrojů můžou dělnice zastávat i několik funkcí najednou a to podle aktuálních potřeb včelstva.

Základní rozdělení pracovních funkcí u dělnic v závislosti na jejich stáří, počítaje dobu po vylíhnutí je následující:

Čističky

Po 3 dny čistí buňky a starají se o to, aby buňky byly připraveny pro matku k zakladení.

Krmičky

Starají se po další 3 dny o transport potravy pro larvy a nově vylíhnuté mladušky.

Kojičky

Jakmile dělnice dosáhne věku 6 dnů, má za úkol následovat matku, krmit ji mateří kašičkou.  Včelstvo pozná v jakém je jeho matka stavu podle množství feromonu, který matka uvolňuje. A právě kojičky se tuto látku snaží roznést po celém úlu, aby bylo všem včelám zřejmé, v jaké kondici se právě nachází jejich královna a zda je vůbec přítomna.

Stavitelky

12 dnem se z kojičky stává včela stavitelka. Jejím hlavním úkolem je produkce vosku,  stavba včelího díla a úklid úlu.
Rovněž se podílejí na utěsňování úlu propolisem a konzervováním objektů, které by mohly narušit antiseptické prostředí včelího úlu a které nemohou vlastními silami z úlu odstranit.
V literatuře jsou popisovány případy, kdy se do úlu dostal rejsek, následně byl ubodán včelami a právě včelky stavitelky, jelikož si s tak objemným vetřelcem nevěděli rady, pokryly tělo rejska propolisem.
Tím zabránily rozkladu tkání a možnému šíření nebezpečných bakterií v úle.

Včelky stavitelky rovněž přebírají od létavek nektar a pyl, který zpracovávají a ukládají do buněk. Mezi důležité funkce stavitelek patří kontrola vnitřní teploty úlu a zajištění cirkulace vzduchu v úlovém prostředí.

Strážkyně česna

Jsou to včelí bojovnice. Od 18. dne svého včelího života se postaví na stráž ke vstupu do úlu a je v prvním sledu útoku na nepřítele.  Strážkyně česna fungují rovněž jako bezpečnostní detektor při vstupu včel přicházejících z venku do úlu.
Okamžitě zahájí poplach a nevpustí včelu, která neprojde pachovým testem.

(Právě mateří látka je tím poznávacím znamením, každá matka má poněkud jiný odér a včelky jsou na tyto změny velmi citlivé a dokáží rozeznat svého soukmenovce oproti nežádoucímu cizinci.)

Létavky

S příchodem 21. dne života opouští strážkyně česna svoji bojovou pozicí a odlétá mimo úl. Jejím úkolem je starat se o přínos vody, pylu a nektaru pro svoji kolonii.  Během několika týdnů nalétají až 100 km.  Toto životní období je pro včelku nejnáročnější. V období intenzivní snůšky se  včelky často upracují a zmírají ve věku 40 dní.

Pokud se vám článek líbí a chcete podpořit naši publikační činnost,
sdílejte odkaz na Facebooku nebo odešlete odkaz příteli včelaři. 
Děkujeme. 
redakce BeeInfo.cz

Zdroje:

Foto: Pixabay.com
MORRISON, Alethea. Včelaření krok za krokem: obrazový průvodce chovem včel : od nákupu včelstva do první sklizně medu. Praha: Knižní klub, 2014. ISBN 978-80-242-4215-6.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 34 Průměrně: 3.2]

2 Komentářů

  1. Pavel Holub

    Připsal bych jim ještě jednu činnost, zajišťují klimatizaci a větrání plodového tělesa. Tedy zvlhčují, vyhřívají (případně chladí) a větrají. Pomáhají jim i trubci.

  2. Pingback: Rojivost včel a nepoměr mezi otevřeným a zavíčkovaným plodem - BeeInfo.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *