Jev byl původně pozorován pouze u včelích kolonií v Severní Americe, nicméně v poslední době se začíná objevovat i v Evropě, a to v Polsku, Španělsku, Švýcarsku a Německu.
V odborné literatuře je syndrom zhroucení včelstev označován zkratkou CCD. (colony collapse disorder)
Včelaři v USA uvádějí, že v období od roku 2006 do roku 2007 bylo příčinou úhynu včelstev v 25% případů právě CCD. (Underwood & van Engelsdorp, 2007).
Od té doby byl CCD lokalizován i v jiných zemích
Například ve Švýcarsku byla publikována první případová studie CCD. Dainat et al. (2012b).
Projevy syndromu zhroucení včelstev
Mezi hlavní projev syndromu zhroucení včelstev CCD patří markantní úhyn včelích dělnic.
Tím vznikne velmi podstatný rozdíl mezi množstvím plodu, mladušek a počtu funkčních dělnic.
V takto postižených včelstvech pozorujeme výrazné snížení počtu včel, kdy zároveň v úlu zůstává velké množství zásob.
Tyto zásoby potravy zůstávají nedotčené včelami zlodějkami nebo škůdci i několik týdnu od kolapsu (Underwood & van Engelsdorp,2007).
Dalším příznakem, který se projeví s jistým zpožděním je nárůst škůdců v úle a
následné loupeže z okolních úlů (van Engelsdorp, et al. 2009).
Příčiny syndromu zhroucení včelstev
Příčiny syndromu zhroucení včelstev jsou neznámé, nicméně uvažuje se o možnosti, že úhyn včel je způsoben zejména
- globální změnou klimatu
- neznámými patogeny
- roztoči, pesticidy (např. neonikotinoidy)
- nákazami
- geneticky modifikovanými plodinami
- elektromagnetickým zářením mobilních sítí
- nedostatkem imunity ze složek medu, který je včelám odebírán a nahrazen fruktózou
V souvislosti s použitím pesticidů a jejich vlivu na snižování imunity a zdravotního stavu včelstva vůbec je uváděn v odborné literatuře následující případ:
Když byly kolonie umístěny poblíž slunečnicových polí, které byly ošetřovány imidaclopridem, bylo vylétání za snůškou značně omezeno a dělnice měly problémy s návratem do úlu (Underwood & van Engelsdorp, 2007).
Tady je dobré upozornit, že imidacloprid se používá jako účinná látka v přípravcích proti mravencům, takzvané „domečky“
Na včelařském fóru popisuje včelař CCD následujícími slovy:
„Kontrast mezi normálními zdravými úly a úly postiženými CCD je úplně zřejmý, když se podíváte… protože ze zdravých úlů vylétají stovky včel každou minutu, ale úly s CCD vypadají mrtvé. Když otevřete úl, neuvidíte žádné mrtvé včely, bude tam spousta zdánlivě zdravých larev, možná i matka, a směšně málo dělnic.“
zdroj: https://www.beesource.com/threads/at-the-end-of-the-day-with-ccd.214716/
Jako sice pěkně vědecky popsané, ale podle mě chytří pánové dali honosný název tomu, že životní prostředí z pohledu včel jde pěkně do kytek a včelař se může snažit jak chce a je mu to prd platné. Zažil jsem to sám, když vloni stříkali družstevníci něčím řepku a včelky mi pak létaly jak ožralé a o dvě včelstva jsem přišel
Tohle se mi stalo letos na konci října, jeden úl zcela prázdný a le zásoby netknuté, zkontrolovala jsem zda zbytek plodu nenese známky moru a zásoby rychle uskladnila mimo včelnici. Teď jen otázka, zda mohu tyto zásoby použít pro jiná včelstva, nebo raději zlikvidovat. primárně jsem je raději odstranila ze včelnice aby nepřilákaly lupičky a ty pak nenapadly i další úly. No není to sranda to včelaření!
Nejsem vůbec odpůrcem léčiv, fumiguji podle doporučení našeho spolku, ale pokud bych v nevědomosti přidával ještě alternativu jako třeba Ekopol v domění, že neobsahuje žádné látky, které jsou na podobné bázi jako Varidol, tak je jasné, že doporučené dávková určitě přeženu. Děkuji za informaci.
Herdek ty domečky na mravence, ono asi to nebude tak fatální pochybení když jsem je dal k úlům, abych se zbavil mravenců. Ale asi je dám dopryč. Myslíte, že se látka z mravence, který uhyne v úlu díky chemikálii v přípravku v domečku může nějak dostat až ke včelám v úlu?