Při jarní kontrole můžeme zjistit, že některá včelstva neplodují.
Nemusíme hned včelstva spojovat nebo rušit. Pokud zjistíme, že včelstvo nejeví příznaky nemocí, můžeme ověřit přítomnost matky pomocí plodové zkoušky.
Matku totiž sice nalézt můžeme, ale to neznamená, že je vše v pořádku. Matka může být nějak poškozená a zbytečně tak ztratíme čas čekáním na její rozkladení.
Do včelstva, u kterého máme podezření na osiřelost přidáme plást z jiného včelstva na kterém se nachází převážně nejmladší plod.
Počkáme cca 2-3 dny a včelstvo znovu zkontrolujeme.
- Pokud uvidíme vybudované matečníky, matka skutečně chybí nebo je defektní a neklade i když produkuje určité množství feromonu.
- Další variantou je, že matečníky nenajdeme, ale v buňkách se objeví pár nových vajíček. To znamená, že matka začíná pomalu klást.
Impulsem bylo, že jakmile včelí dělnice ucítí feromony plodu, začnou plod okamžitě krmit a zároveň zvýší intenzitu krmení matky, která zareaguje okamžitým kladením.
Jak hledat matku v nízkonástavkovém úlu s velkým počtem nástavků
V nízkonástavkovém úlu se v běžné praxi matka moc nehledá.
Matka má navíc tendenci při dosažení plodového maxima plodovat směrem vzhůru.
To může hledání matky v nízkonástavkovém včelaření poměrně dost komplikovat.
Pokud z nějakého důvodu matku skutečně potřebujete najít, používají se k tomu mateří mřížky na cca 3-4 dny.
Když tedy včelaříte s nízkonástavkovém úlu a nechcete prohledávat všechny, můžeme proložit jednotlivé nástavky mateřími mřížkami a cca po 3-4 dnech nástavky prohlédneme. V nástavku, kde nalezneme nakladená vajíčka máme matku.
Včelí matka ve zkratce
Matka ovládá včelstvo vylučovanými feromony.
Včelstvo dokáže v případě úmrtí matky takovou ztrátu nahradit tím, že vytvoří tzv. nouzový matečník, ze kterého vychová novou včelí matku.
Matka se vylíhne již po 16 dnech od položení vajíčka.
První matka, která se vylíhne, může zabít jedem svého žihadla, které nemá zpětné háčky jako u dělnic, všechny ostatní matky (před vylíhnutím nebo po vylíhnutí). Matka žije nejdéle z celého úlu (udává se 3-5 let).
Má okolo sebe trvale 10-15 včel (dělnic), které tvoří její družinu a které nemají nic jiného na práci (nesbírají nic) než doslova pečovat o matku (krmení, zahřívání, čištění).
Feromon včelí matky ve zkratce
Feromon matky. Feromon matky, produkovaný mandibulárními žlázami matky, řídí fyziologické nastavení dělnic, a tím celý chod včelstva. Brání reprodukci
dělnic tak, že blokuje vývoj jejich vaječníků, vede k ukládání jejich tukových zásob,
čímž zvyšuje rezistenci vůči hladovění, tlumí proces přechodu z mladušek v létavky
a snižuje aktivitu včelstva směrem k rojení.
Zdoj:
ČAPKOVÁ FRYDRYCHOVÁ, Radmila. Včela medonosná – stárnutí podle programu [online]. [cit. 2023-05-02]. Dostupné z: https://www.academia.cz/uploads/media/preview/0001/04/c01529f4f3e8f0904f8614fb2cf8e4801080dcce.pdf
Praktikuji už léta, naprostá spokojenost.