Loupeže na včelnici a jak jim bránit

Jaké jsou druhy loupeže, rizika loupeže včel, jak bránit loupežím u včelstev.

Kdy dochází nejčastěji k loupežím?

V období po skončení snůšky se u včel objevuje náchylnost ke slídění. Lupičkou se může stát každá včela. Nejsou pozorovány dispozice pro tuto činnost, tedy u včel dělnic a to, že by u nich byla takováto vlastnost od počátku více vyvinuta. 
Ohrožená jsou včelstva zejména slabá a a nedostatečně zúžená a nejvice osiřelá. Napadeno může být i včelstvo silné, které je ve špatně udržovaném úlu – skluliny a díry v nástavcích. 

Důležitá je prevence loupeží

Zejména v podletí je potřeba opatrnosti při rozebírání včelstev, práce musí být rychlá, dopředu promyšlená a úl nesmíme nechat dlouho otevřený. Důležité je také nenechávat plásty a zbytky zásob volně přístupné včelám. Vkládáme je ihned např. do náhradního nástavku a přikrýváme poklopem nebo mokrou plachetkou. Při krmení se snažíme každou kapku cukerného roztoku pečlivě  setřít, abychom nezavdali příčinu slídivosti.
V období rizika loupeží pracujeme na včelnici raději v časných ranních hodinách nebo v podvečer. Včelstva neprohlížíme po řadě, ale střídáme je. 

Druhy loupeží

Loupež zjevná
Na tuto loupež nás upozorní prudký zápas včel, který se odehrává na česně napadeného včelstva. Můžeme na česně pozorovat prudké vniky a odlety lupiček. Na letáků můžeme rovněž objevit měl ze zásobních buněk. Na úl nalétává ze všech stran stále více a více včel. Předmětem zájmu není jen česno, ale všechny strany úlu po celé jeho výšce. Výsledkem bývá, že lupičky odnesou zásoby do poslední kapky a matku ubodají k smrti. Zbytek včel se k lupičkám přidá a odletí do jejich úlu.  Důkazy o proběhlé loupeži nalézáme i uvnitř úlu – rozkousané dílo, rozbité víčka  a ubité včely.

Loupež tichá
Při této loupeži se napadené včelstvo nebrání, proto je těžké tento vpád rozeznat. Příznakem je větší aktivita po skončení denního letu – ostatní včelstva již v podvečer nelétají – tam kde probíhá tichá loupež je stále zjevná aktivita. Takové vylupování trvá i delší čas. Včelky pak z vylupovaného úlu zůstávají bez zásob bez šance na přežití zimy. Zde je potřeba ihned zásoby doplnit nebo včelstvo spojit se silnějším před zazimováním.  Upozorňujeme, že loupeže nevznikají jen v bezsnůškovém období od července do září, ale i na jaře. A tak je důležité chovat jen silná včelstva, která řádně obsedají všechny rámky a mají dobře kladoucí matky.

Jak bránit loupežím u včel

Při zpozorování loupeže se snažíme všemi způsoby zamezit rozšíření loupeživosti na včelnici.

Vylupovaná včelstva chráníme zúžením česen, Zakrýváme česno hrstí trávy. Někdo natírá česno silně páchnoucí látkou, třeba petrolejem. Pomáhá také zakrytí přední strany úlu mokrou pytlovinou. Snažme se za každou cenu potřít loupež, protože se může stát, že přijdeme i o více včelstev na včelnici. Zjistit původ lupiček můžeme tak, že na chvíli zavřeme česno vylupovaného úlu. Po otevření poprášíme odlétající včely moukou a poté pozorujeme do kterého úlu odlétají. Někdy stojí zato i přemístění napadeného úlu na vzdálené stanoviště.

Video zdroj youtube.com

 

Zdroje:

youtube.com
ŠKROBAL, Dimitrij. Včelařův rok. SZN, 1964.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 21 Průměrně: 2.6]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *