Konec včelařského roku – důležitý začátek pro další sezónu

Podletí – začátek včelařského roku

Podletí (červenec – srpen): Podletí je období, které se nachází uprostřed letní sezóny. V této době jsou včely nejaktivnější a činnost v úlu je na vrcholu. Včelaři se věnují hlavně kontrole a péči o včelstva.
Provádí se pravidelné kontroly stavu včelstev, zjišťuje se stav plodnosti matky, a také se kontroluje, zda je dostatek medu a zásob.

V červenci, když odkvétá lípa, pomalu začíná období výpadků ve snůšce. Včelstvo dosahuje svého vývojového vrcholu. Nastává konec včelařského roku a začíná nám nový.
Hlavním úkolem na začátku včelařského roku je příprava na přezimování. Právě tato doba je rozhodující pro sílu a kvalitu včelstev v roce následujícím.
Pokud tuto fázi včelař nezanedbá, má velkou šanci, že jeho včelstva budou mít plynulý jarní rozvoj, přinesou dostatek pylu a budou dobře připraveny na jarní snůšku.

Každá lokalita má své specifické podmínky a včelař musí pečlivě sledovat a přizpůsobovat se zejména podmínkám klimatickým.

Mýtus zářijových dlouhověkých včel

Poslední výzkumy ukazují, že skupina dlouhověkých včel se začíná líhnout už v červenci a srpnu. Včely vylíhnuté v září tvoří jen malé procento včel dlouhověkých.
Navíc je potřeba brát na zřetel, že zejména ve vztahu k rozvoji varroa, by mělo být cílem včelaře omezit plodování během září. Tak, aby v listopadu už ve včelstvu nebyl žádný zavíčkovaný plod.
Proto je tak důležité nenechávat zakrmení včelstev na poslední chvíli. V tom začínající včelaři dělají chybu nejčastěji.

Podněcování při výpadcích snůšky

Na jedné včelařské přednášce na Slovensku, byla zmiňována pozitivní zkušenost s podněcováním včelstev právě po odkvětu lípy. Samozřejmě za předpokladu, že už se neočekává v loklaitě další silná snůška a následné medobraní.
Toto podněcování pak trvá až do počátku zimního krmení. Tím se zajistí dostatečně silná generace zimních včel. Při podněcování při výpadcích snůšky včelaři nejčastěji používají medocukrové těsto.

Monitoring a zase monitoring

Jak už bylo uvedeno výše, na začátku včelařského roku je naším hlavním cílem budování kvalitní a zdravé zimní generace. Té docílíme nejen zajištěním potravy a zamezením výpadkům ve snůšce, ale hlavně tlumením varroázy.
Z toho jasně plyne, že řešení problému na podzim přichází pozdě. Pokud budeme mít od července do září včelstvo zamořené kleštíkem a tím výrazně oslabenou generaci zimních včel, podzimní léčení už nám příliš nepomůže.
Možná s tím i souvisí zavádění nových léčebných preparátů na tlumení varroázy na bázi kyseliny mravenčí, které lze použít i v létě a to při teplotách v rozmezí 10 – 29,5 °C.
Jako příklad můžeme uvést FormicPro 68,2g od kanadské firmy NOD. V České republice je toto léčivo zaregistrované jako vyhrazený veterinární léčivý přípravek, není tedy nutný veterinární předpis.
V příbalovém letáku je dokonce uváděno, že jej lze použít i během snůšky. Alternativou na léto, ovšem ne schválenou je aplikace 65% kyseliny mravenčí po dobu 4 dnů.

 

Zdroj: https://www.beedol.cz/eshop/formicpro-682-g-2-davky-4-prouzky/

Zajímavý postup na svých stránkách popisuje včelař Ing. Jan Peterek

Víme, že plodová víčka jsou prodyšná a má zkušenost je taková, že kyselina účinkuje dobře i pod víčky. Proto provádím zásah pouze na 4 dny.
U včelstev v sestavě tří nástavků 39×24 je potřeba podle mých zkušeností aplikovat 25-30ml 65%KM / den. Celkem tedy spotřebuji při ošetření včelstva o této sestavě 100-120ml 65%KM.
Aplikuji každý den stanovenou dávku a neřeším počasí. Na druhý den od poslední dávky filtrační desku odebírám zpravidla úplně suchou. Váha ukáže 2-4 gramy, které tam obvykle zůstanou.
Má zkušenost je taková, že 20ml 65%KM / den při zde zmiňované sestavě (tři nástavky 39×24) nemá účinek a kyselina se stává spíše „voňavkou“.
Tím ale nechci napsat, že byste měli odpařovat 25-30ml každý den po dobu 14 dní, to byste potřebovali 350-420 ml na včelstvo a to by je odrovnalo.
Proto volím toto účinné ošetření jednoduchou molekulou H-COOH (KM) pouze po dobu čtyř dnů. (zdroj: https://posledniprocento.cz/2022/06/23/aplikace-65-kyseliny-mravenci/)

PŘEČTĚTE SI TAKÉ:

Kleštík včelí v číslech

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 9 Průměrně: 4.1]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *