Tak přátelé, jak vypadáme s cenou medu letos? Média v posledních týdnech informují, že med podraží díky růstu cen nafty, cukru, obalového materiálu a v podstatě i chleba vezdejšího, neboť nejen medem živ je včelař, že?
Předpověď cen medu na rok 2022
Předsedkyně Českého svazu včelařů Jarmila Machová uvádí letošní rozpětí cen medu od 150 do 270 Kč.
Tak a teď babo raď! (nemyšleno jako invektiv na paní předsedkyni!) Jak se má prostý hobby včelař rozhodnout a stanovit cenu medu pro prodej ze dvora?
Podívá se tedy na „přátelské“ sociální sítě a je silně traumatizován.
Včelař, který do komunitních skupin napíše že za 250 je vydřiduch, včelař prodávající med za 120 si neváží své práce a kazí cenu všem ostatním.
Časté výplody agresivních, klávesových mravokárců tak nějak zastiňují to podstatné – cenu určuje trh.
Tedy pokud je někdo schopen prodat 950g medu za 280 Kč, tak proč ne? Je to jen otázka nabídky a poptávky!
Proč jsou ceny medu tak rozdílné?
Nelze vůbec odsuzovat větší či menší včelaře, kteří prodávají např. jarní med, často řepkový, který rychleji krystalizuje za nižší ceny. Odpadne jim přeci starost se zahříváním zkrystalizovaného medu.
Navíc potřebují peníze „točit“ aby zachovali provoz včelí farmy. Budete se divit, ale najdou se v naší krásné zemi i taková stanoviště, kde v okruhu doletu včel Andrej prostě nezasel a jarní snůška je podstatně nižší.
A to za výdeje stejného objemu práce okolo včel.
Rovněž včelaři z jihu Čech nebo Moravy budou mít jistě lepší snůškové podmínky, než včelař v horských chladnějších oblastech.
Cení si tak svého medu více a je možné, že se najdou sousedi, kteří chtějí prostě místní med a za ten si rádi připlatí.
Med jako víno
Podívejme se na ceny medu z pohledu cen vína. Chuť vína je silně ovlivněna složením půdy, na které vinař pěstuje vinnou révu. Tak jako každý včelař včelaří v jiné lokalitě.
Některá stanoviště jsou v místě s každoročně převládající rostlinou monokulturou. Jiná v chráněných oblastech s velmi různorodou včelí pastvou.
To vše se projeví na chuti medu.
Nedivme se proto, že ceny medu jsou tak různé, tak jako ceny vína.
A chuťově zajímavý med, byť za vyšší cenu si najde svého spotřebitele, stejně jako drahé víno.
Analýza cen medu pro rok 2022
Dosti teorie a pojďme si udělat krátkou analýzu cen medu na internetu.
Podívejme se nejdříve na inzertní servery. Níže v tabulce je výsledek cen medu nalezený 6.6.2022.
Prodávající včelaři deklarují med květový z vlastní produkce. Balení je v drtivé většině 950g – klasická sklenice.
Další tabulka je zaměřena na ceny medu od komerčních prodejců medu.
Jsou to odkazy, které na vás vyskočí ve vyhledávači na prvních místech. Tady už se gramáž balení medu poměrně často rozchází.
Výsledkem je v podstatě vyšší cena . Ale o tom je přeci trh, marketing atd…
Rozhodně zde není na místě kritika za tyto praktiky v různých diskuzních skupinách. Uvědomte si, že profi včelař-farmář musí na rozdíl od prodejců medu ze dvora platit daně, vést účetnictví, starat se o reklamu a hlavně obstát ve vysoké konkurenci.
Včelaři v inzerci
Cena medu na Slovensku
pro srovnání se ještě podívejme na inzertní portál u našich sousedů – bazos.sk viz obr. níže.
foto zdroj: bazos.sk
Podpora lokálních včelařů
Ideálním stavem z pohledu ekologicky smýšlejícího spotřebitele by mohlo být následující: najít si ve svém okolí včelaře, zakoupit si pár sklenic medu a i když si děda za med ze svých 4 včelstev co má na zahradě řekne 120 v obavě, aby nebyl nařknut z mamonu, tak přidat jako „DONATE“ 50 Kč ke každé sklence. Jako že, tady máte dědo ještě něco pro včelky.
Proč DONATE? Dnes podobná tlačítka (a skutečně hojně využívána) vidíme prakticky všude na internetu. Je to tlačítko, kterým podpoříte amatérského tvůrce internetového obsahu.
Když občas vidím, jaké částky přistanou adolescentům na účtu youtube, za to, že si nastříkají PU pěnu do vlasů a pak skočí do hoblin, přijde mi podpora lokálního včelaře poněkud rozumnější investicí.
Spotřebitel získá med z místa, kde bydlí a pokud má zahrádku, podpoří chovatele významné sorty opylovačů.
Snad tedy drobným včelařům tento malý exkurz do cen medu za rok 2022 přinese určitý námět na cenotvorbu vlastní a věčným hnidopichům ze stran spotřebitelů (loni za 170 a letos za 180, to je moc, jdu do Lidlu) vezme vítr z plachet.
PŘEČTĚTĚ SI TAKÉ:
Zdroje: https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/461328-kolik-bude-letos-stat-kilo-medu-a-jaka-bude-uroda-to-zavisi-na-nekolika-faktorech
Naprostý souhlas! Já si stanovím cenu medu. Pokud neprodám, budu muset jít dolů nebo si ho nechám. Konečně rozumná řeč, teda článek. 🙂 Děkuji
Já prodávám za 190. Loni jsem neměl problém za 180. Zdražuje všechno, navíc na včelnici dojíždím. S tím přirovnáním k vínu je to trefné!
No konečně se na věc někdo podíval z pohledu včelaře živnostníka. Nenaříkám si, práce je mi koníčkem, ale někdy bych se aspoň na chvilku vrátila ke svým deseti včelstvům, se kterýma jsem začínala:) Prodáváme za 230, Vysočina. Děkuji za článek!
A co Medokomerc??? proč jste ho nezahrnul do přehledu?
pro Boha svatého, to snad ne, toto! 🙂 🙂 🙂
Mohu se jen podepsat. Když stočím řepkový med do 40 kg kýblů, tak je celkem zdlouhavé tento med v říjnu rozehřívat. Když to teda děláte šetrně. Nicméně, to neznamená, že řepkový je méně kvalitní. Raději ho prodám za 170 CZK a lípu prodávám tak kolem 200. Nikdy jsem neměl problém, že by si někdo stěžoval na cenu. S tím dědou je to fajn nápad. Mnozí starší lidé si podvědomě myslí, že zisk znamená zločin. Marné, vyrůstali v tom.