Letošní dramatický úhyn včelstev nemá podle Ing. Dalibora Titěry Csc. na svědomí ani chemie ani oteplování, ale chovatel!
Reaguje tak v článku na idnes.cz na skutečnost, že např. v Ústeckém okrese uhynulo kolem 78% včelstev a ve zbytku republiky kolem 50% včelstev.
Převčelená republika
Ing. Titěra zdůrazňuje, že Česká republika je prostě převčelená. Dokládá to údaji, které hovoří o 10 včelstev na 1 km čtvereční.
Celkový počet včelstev v České republice se odhaduje na cca 700 000.
Máme tak asi 3x více včelstev na km2 než sousední Polsko, Německo, nebo Rakousko.
K převčelení podle Ing. Titěry došlo díky podpoře včelaření „za každou cenu“ a díky tradici chovu včel v ČR.
V podstatě za mylné pokládá tvrzení, že včel je u nás nedostatek a spousta lidí začne včelařit s domněnkou, že tak zachrání lidstvo.
Zřejmě tak naráží na neustále opakovaný citát, připisovaný Albertu Einsteinovi: Bez včel by lidský život na Zemi do čtyř let skončil.
Článek v podstatě předkládá nezasvěcenému čtenáři situaci tak, že u nás hynou včelstva hlavně hladem.
To, že se dnes začíná včelařit tak nějak živelně, navíc s podporou dotací je sice pravdou, ale v článku není nikde zmínka o tom, že existuje poměrně silná skupina zkušených dlouholetých včelařů, kteří upozorňují spíše na špatně nastavený systém léčení včelstev, zejména co se týče tlumení varroázy. Zajímavý pořad České včelařství chemické vyšel třeba na ČT:
https://www.ceskatelevize.cz/porady/1095913550-nedej-se/416235100161008/
Pořad skutečně stojí za zhlédnutí.
Škoda také, že v článku nezazněla informace, že kritizované dotace mají také přímý vliv na výběr léčiv a způsob léčení včelstev. Např. Výzkumný ústav včelařský, kde je vedoucím laboratoře právě Ing. Dalibor Titěra vyrábí třeba často kritizovaný Varidol.
Pořád bude totiž dost včelařů, kteří budou bezhlavě používat dotovanou chemii, místo zootechnických zásahu do včelstva, důsledného varroamonitoringu, protože je to v podstatě zadarmo a jednodušší.
Je tedy poměrně jednostranné vše házet na chovatele. Vždyť přeci nelze opomíjet snižování biodiverzity, rozšiřování monokulturních osetých ploch a používání pesticidů na jejich ochranu.
Vliv pesticidů na zdravotní stav včel a vznik rezistence na nadužívaná léčiva je popisovaný v odborných vědeckých publikacích, nejsou to jen konspirační teorie z internetu.
Budeme rádi za komentáře pod článkem: Jaký je Váš názor na příčinu tak vysokého uhynu včelstev tuto zimu.
Zdroj:
Šílené ztráty na včelstvech? Ani oteplování či chemie, ale chovatelé, říká vědec Zdroj: https://www.idnes.cz/hobby/mazlicci/vceli-vcelarstvi-dalibor-titera-med-ochrana.A230425_150313_hobby-mazlicci_albe [online]. [cit. 2023-05-07]. Dostupné z: https://www.idnes.cz/hobby/mazlicci/vceli-vcelarstvi-dalibor-titera-med-ochrana.A230425_150313_hobby-mazlicci_albe?zdroj=patro
Dobrý den.
Od Ing. Dalibora Titěry Csc bych jiný výrok ani neočekával.
I když sám dále uznává, že příčinou není jeden generální důvod, ale soubor dílčích důvodů.
Otázka převčelení není celoplošný, ale táká se jen konkrétních oblastí. Naopak jsou místa, kde je jich málo nebo žádné.
Byl bych vždy opatrný než začnu burcovat davy.
Souhlasím..
Mohu podotknout, že oslavované dotace jsou o ničem. Včelařům ubližují pokřivenými cenami lečiv, medometů, úlů a ostatních pomůcek . Uhyn včel byl spíš zapřičiněn spadem chemického bordelu z letadel a výsevu zemědělsky namořené plodiny. Varoaza řadila jen v oslabených včelstvech. Kolegům včely padly jako při dlouhodobé slabé otravě. A nikdo nemá peníze na rozbor jedů. Laskavě to nesvádějte na včelaře, nebo, že je moc včel.
Celý článek je slátina vytržených faktu z celkového kontextu.
Dotace 32Kč na jedno včelstvo, opravdu si někdo může myslet, že to někdo dělá kvuli dotaci?
To není 5 miliard na vakcinu co si nikdo nedá.
Komentář k článku o vysokých ztrátách. Souhlasím jen na 50 % v oblasti příčin ztrát. V naší ZO máme 30 % ztrát v členění, že max. je u malovčelařů a velkovčelaři s počtem více jak 20, mají ztráty minimální. Ztráty jsem po diskuzi se včelaři rozdělil na skupiny cca po 50 %. První – slabá včelstva, padlé včely na dně úlu, loupež = varroaza, špatné postupy. Ale druhá skupina, prázdné úly se zásobami, v podletí bez loupeže = NOSEMA. A všechny tyto zásoby byly vyloupeny letos až v prosinci, když byla teplota okolo 20°C a spory houby se již zatáhly. O NOSEMA se píše např. ve Včelařství, 04/23, že je to marginálie, jen slabý čajíček. Ale tak to není.
Hradil
Prosím pekne- a čo tak vypálená peľová pastva ku koncu júla a začiatku augusta, úpadok plodu na 15- 20 dm2 začiatkom augusta — a následkom toho: ….aké tukové telieska sa mohli vytvárať u budúcich dlhovekých včiel ktorých vajíčka kládla matka behom augusta (tvorba zimnej dlhovekej generácie včiel sa presunula na september…) – už mierne prekročená hranica varoázy na toto časové obdobie ako ďalší z relevantných faktorov pri tvorbe dlhovekých zimných včiel… a máme tu situáciu, ktorá nastala … – krátkoveké zimné včely, padli počas zimy a skoro na jar – ale podstata celého sa udiala už júli a auguste predchádzajúceho roka…. …horúčavy , vypálená včelia peľová pastva – nový nebezpečný fenomén, ktorý sa s veľkou pravdepodobnosťou bude opakovať i v v tomto roku… …nízka úroveň skúseností z včelárskej praxe posledných rokov, kedy sa i vo včelárení všetko neprimerane kazí – tak ako v ľudskej spoločnosti posledných rokov
Podle mě na idnes.cz tendenčně napsaný článek, který odvádí pozornost od závažnějších problémů. Všude kolem žluto, a včelaři se snaží vyždímat maximum medu. Já už léta praktikuji „slíznutí smetany“ vezmu med ale pár plástů včelkám nechám na zimu. Než poslouchat, že mám med oproti Lidlu drahý, raději ho mám pro vlastní potřebu. Chápu, že tohle není řešení pro včelařské farmy, ale já jsem spokojená.
Dobrý den,
podle mého názoru je pravděpodobně příčinou úhynu včelstev v některých oblastech ČR celá mozaika důvodů (varoáza-viry, s tím spojená nejednotnost včelařů dané oblasti týkající se doby léčení, …). Nelze jednoznačně ukázat na jednoho viníka bez znalosti způsobu vedení včelstev jednoho každého „postiženého“ včelaře.
Po shlédnutí pořadu ČT České včelařství chemické mne zaujalo, že v něm chybí setkání a diskuze alter. včelařů se zástupci VÚ v Dole, že alter. včelař dokazuje nepřítomnost varoázy na podložce, kde běhají mravenci, že pan Peroutka má na jednom stanovišti velké množství včelstev, …
Článek se nezmiňuje o tom nejpodstatnějším, a to je podvýživa včel z nedostatku pylu. Pyl, jako základní bílkovina pro rozvoj včelstva zkrátka není. Ty kecy ministerstva zemědělství o dělení lánů, biopásech atp jsou stále v říši iluzí. Stejně jako za Babiše, megapodniky mají zelenou.Jezevci mají stále stejný způsob, řepku nebo obilí sklidit, slámu prodat na peletky a do půdy zpět se už nedostane na humus ani stéblo. Pak tu už nemáme půdu, ale mrtvou hlínu, ve které bez chemie už nic nevyroste.