Vratič obecný – skvělá bylinka do kuřáků

Často probírané téma nejen začínajících včelařů je „co do kuřáku“. Zaujala mě jedna zmínka ve starých včelařských časopisech o bylince Vratič obecný ( Tanacetum vulgare). Jeden starý včelař si stěžoval, že při používání pilin jako paliva do kuřáku, po delší práci ve včelíně cítí silné pálení očí. Jeho kolega mu poradil právě nasušenou nať Vratiče obecného. Včelař uvádí, že pálení očí ustalo a kouř z Vratiče mu připadal dokonce voňavý.

Vratič obecný používali již staří včelaři nejen do kuřáků, ale i do skladu souší. Tato bylinka totiž působí jako přírodní insekticid.

Diskutabilní může být obsah neurotoxického thujónu, ale jak uvádí i BEEDOL, je třeba nikotin 100x jedovatější než vratičové alkaloidy.
V porovnání co za látky můžou vznikat při spalování různých lepenek nebo obalů z vajíček, může vyjít sušený Vratič obecný jako hrdý vítěz plnidla do kuřáků.

Zdroje:

Použití vratiče obecného do kuřáku [online]. [cit. 2017-04-26]. Dostupné z: http://www.beedol.cz/dotazy-a-odpovedi/pouziti-vratice-obecneho-do-kuraku/
Včelařství: Co do kuřáku. 1993, (1).

Foto: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Tansy.jpg#filehistory