Tvorba oddělku v plemenáči

Proč používat plemenáč?

Plemenáč je největší z chovných úlků. Plemenáče jsou většinou 3 – 5 rámkové.
Jde vlastně o zúžený nástavek na rámkové míře, kterou běžně používáme. Důraz u plemenáče se klade i na tepelný komfort pro nově vznikající včelstvo, proto se vyrábí často s polystyrenu. Běžné jsou ale i plemenáče celodřevěné. Je třeba podotknout, že tepelný režim je velmi důležitý, neboť i v květnu může dojít k výraznému ochlazení a zvládání velkého, nezatepleného prostoru je pro včely značně stresující. Proto pro úspěšný odchov vybírejte raději kvalitní, zateplený plemenáč .

Jak osadit plemenáč včelami

Plemenáče se osazují plásty se zavíčkovaným plodem, zásobními plásty, souší s nastříkanou vodou a včelami. Literatura uvádí množství včel kolem 500g. Mělo by jít především o mladušky z plodových plástů. Důležité je dát pozor, aby se včelami nepřidala matka. Jednoduše se mladušky dají získat takzvaným odsavačem. Plodový plást umístíme nad mateří mřížku a po třech hodinách můžeme z plodového plástu omést mladušky pro potřeby plemenáče. Po jedné až dvou hodinách, kdy včely v plemenáči poznají, že jsou bez matky, můžeme přidat zralý matečník.

Věznění včel v osazeném plemenáči

Osazený plemenáč uložíme do chladné a temné místnosti. Větrání u plemenáče necháme otevřené a včelky takto vězníme 1 – 3 dny. To je závislé na počasí. Pokud je deštivo, tak postačí den jeden. Pokud svítí slunce a jsou teplé dny je vhodné včelky věznit déle. Pokud plemenáče přemístíme na min 4 km vzdálené stanoviště, lze od věznění upustit.

Jak vybrat stanoviště pro plemenáč.

Nejvhodnější doba pro přenesení plemenáče na stanoviště je večer. Zavíráme větrací otvor a otevíráme česno. Česno je dobré zúžit pro jednu nebo dvě včelky. Místo vybírejme tak, aby na plemenáčky nesvítilo přímé slunce (při přehřátí se poměrně často vyrojí) a mimo letovou dráhu ostatních včelstev. Také je vhodné, pokud plemenáčků rozestavujeme více, tak je dávat co nejdále od sebe.

Kontrola kladení matky

Po umístění na stanoviště osazenstvo již nerušíme. Přidali jsme zásoby, vodu, nyní počkáme cca 12 dní do první kontroly. Velkou roli hraje příznivé počasí. Po této době provedeme první kontrolu, zda matka již začala klást. Na pár plástech v plemenáčku se dá krásně pozorovat pravidelnost kladení nové matky. Přeložením tohoto včelstvíčka do normálního úlu se dnem můžeme do podzimu vychovat normální silné včelstvo. Oddělek je potřeba přikrmovat, ale nepřekrmit, protože včely zanesou zásobami buňky a matka nebude mít kam klást.

Výhody a nevýhody použití plemenáče

Výhodou jsou poměrně malé ztráty při odchovu v plemenáčích. Ztráty při oplozování matek v oplodňáčcích byly zjišťovány např. v roce 1970-1972 na stanici VÚVč v Prostějově a byly vyčísleny na 48%. Nevýhodou plemenáče je poměrně velká spotřeba včel oproti odchovu v malém oplodňáčku. Pokud potřebujeme rozšířit včelstva, předejít rojení odebráním plodového plástu z produkčních včelstev, je použití plemenáče ideálním řešením.

Literatura:
BOHÁČEK, František a PŘEDML. VLADIMÍR VESELÝ. ABC odchovu včelích matek. Praha: Státní zemědělské nakladatelství, 1990. ISBN 8020901566.
VESELÝ, Vladimír. Včelařství. Praha: Brázda, 2003. ISBN 8020903208.

Foto:
By Pieter Delicaat (Own work) [CC BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b2/Imker_in_Kalkar-Bylerward_PM16-1.jpg

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 15 Průměrně: 3.1]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *