Svítel latnatý pro výchovu dlouhověkých včel a krásu vaší zahrady

Svitel latnatý (Koelreuteria paniculata), neboli jasanovec, též mýdelník. Je to opadavý strom nižšího vzrůstu, který poskytuje naší zahradě dekoraci od jara do podzimu. Z pohledu včel je rovněž zajímavý. V době, kdy většina našich stromů odkvétá, tak svítel nasadí mohutné laty žlutých květů. To přijde vhod zejména v době, kdy si včelstvo vychovává dlouhověké včely, které se budou chystat na přezimování.  

Ve své domovině Číně a Japonsku rostou svítele v suchých údolích a vyschlých řečištích. Kvete od poloviny července do konce srpna. Svítel latnatý vyžaduje půdu lehčí, propustnou, štěrkovitou. Půdní reakce je vhodná mírně alkalická. Rostlina nesnáší zastínění.  Roční přírůstek je 30-45 cm a ve 20. letech dorůstá výšky 3-4,5 m. To ocení pěstitelé, kteří hledají  solitérní rostlinu, která za pár let nezastíní celou zahradu

Velmi zajímavá je kůra stromu, která je silně brázditá a hnědošedé barvy. Listy jsou rovněž velmi ozdobné 25-35 cm dlouhé.

Rostlina se řadí mezi velmi dobré pylodárné a nektarodárné dřeviny.  Pyl Svítele latnaté včelky rouskují do zlatožlutých rousek.

 

Zdroje:

Foto By Sten Porse (Self-published work by Sten Porse) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)], via Wikimedia Commons

and

https://commons.wikimedia.org/wiki/User:Luis_Fern%C3%A1ndez_Garc%C3%ADa/Plantas

HARAGSIM, Oldřich, HARAGSIMOVÁ, Ludmila, ed. Včelařské dřeviny a byliny. 2., upr. vyd. Praha: Grada, 2013. ISBN 978-80-247-4647-0.

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 5 Průměrně: 4.2]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *