Umělé mezistěny – recenze z roku 1974

Uvažujete o umělých mezistěnách? Podívejme se na recenzi využití umělých mezistěn z roku 1974.

Mnohdy jsou umělé mezistěny, nebo celé plastové rámky považovány za převratnou novinku, opak je pravdou. O umělých mezistěnách se zmiňuje časopis Včelařství už v roce 1974.  Na úvod je třeba zdůraznit několik skutečností, které jsou důležité pro posouzení umělých mezistěn. 

Včelí vosk versus plast

Vosk ve včelstvu  funguje jako izolace – plast nemá takovou tepelnou vodivost jako unikátní včelí vosk. Je možné, že včelkám při přezimování dá více práce vytopit prostor postavený na umělých mezistěnách.

Vosk funguje jako komunikační prostředek – vibrace přenášené po včelím plástu včelami může plast  mezistěn podstatně rušit.

Ekologie – v případě nutné desinfekce plamenem nebo nutnosti úplné likvidace rámků. U včelaře se třemi úly se dá ještě najít přijatelné řešení, ale jak naložit s umělými mezistěnami v provozu s 50 včelstvy?

Nyní již k avizované recenzi mezistěn z roku 1975

Článek ve Včelařství z roku 1974 uvádí, že v Bavorsku se pokusilo několik včelařů použít pro svá včelastva plásty z umělé hmoty. V úlu umístili na čelní straně voskový plást a ostatní plásty byly z umělé hmoty. Ve všech případech byly výsledky shodné. Včely se držely co nejdéle na plástu voskovém, plástům z umělé hmoty se zcela vyhýbaly. Pokusy byly uskutečněny i na jiných místech s podobným výsledkem. Závěrem článek uvádí, že plásty z umělé hmoty se neosvědčily a jejich používání ve včelařském provozu tedy zatím nepřichází v úvahu. 

Praktické zkušenosti s použitím plastových mezistěn jsou uváděny v příspěvku pana Krátkého na včelařské diskuzi, kde autor popisuje i tu skutečnost, že u některých včelstvech dochází k tomu, že než aby včely stavěly dílo na plastu – raději se vyrojí. Ekonomické hledisko je zanedbatelné – při potírání plastového rámku rozehřátým voskem  je spotřeba vosku  stejná jako na výrobu jedné mezistěny. Pokud není včelař dostatečně zručný, může být i vyšší. Kdo už někdy vytavoval včelí vosk z rámků, ví o čem je řeč.
Rovněž z marketingového hlediska je na zváženou deklarace zcela přírodního produktu vyrobeného včelami na zcela nepřírodním plastu.

Zdroj:

Včelařství: Plásty z umělé hmoty. 1974, XXVII(3).