Proč a jak provádět desinfekci. Účinné přípravky na likvidaci spor Paenibacillus Larvae – původce včelího moru. Alternativy ke komerčním prostředkům. Najdete je doma nebo ve své drogerii. Prevence, která se vyplatí.
Proč nevyužít zimní období k jednomu z velmi účinných kroků v prevenci proti moru včelího plodu?
Tím krokem je desinfekce úlů, rámků, krmítek a nástrojů. Na základě anonymního dotazníku jsem zjistil, že o desinfekci hodně mluvíme, čteme a málokdo z hobby včelařů ji skutečně realizuje. Přitom benefity jsou jednoznačné viz dále.
Po podzimním zakrmení nám určitě zůstaly nějaké rámky a nástavky k uskladnění.
Nenechávejme je zahálet ve skladu nebo kůlně a udělejme si čas na jejich očistu.
Desinfekce úlů a včelařských pomůcek. Co tím získáme?:
- Včelky budou mít čistější bydlení.
- Dojde k výraznému snížení infekčního tlaku v úle, který bude mít velký vliv na imunitu včelstva.
- S nárůstem imunity a kondice včelstva nám poroste produkce.
- Eliminujeme picorna viry, které přenáší Varroa Destructor a jsou jednou z příčin kolapsu včelstva.
- Snížíme ztráty včelstev po přezimování.
- Desinfekce nástavků a rámků spolu s pravidelnou obměnou díla výrazně snižuje riziko nákazy morem včelího plodu.
Speciální chemie k desinfekci úlů
U nás na trhu je k dostání přípravek Beesafe. Je to v podstatě roztok jodu a speciálního smáčedla (aby se účinná látka dostala hlouběji do dřeva, kde může bakterie přežívat)
Tohoto efektu využívá jód v komplexu s tenzidem, označovaný jako jodofor. Jodofor má baktericidní, fungicidní, sporocidní a virucidní účinky.
Sporocidní účinek jodoforu vůči sporám Paenibacillus larvae testoval A. Okayama se svým kolektivem (1997). Výsledkem jejich snahy bylo snížení počtu životaschopných spor o 2–3 řády.
Tento přípravek se aplikuje jednoduchou metodou postřikem nebo namáčením jednotlivých částí úlů do lázně připravené za využití výše uvedeného přípravku. V době psaní článku je dokonce poskytována dotace na nákup tohoto prostředku ve výši 70 %. Další podrobnosti najdete na stránce výrobce.
Desinfekční roztok HOMEMADE
Literatura popisuje i alternativu k tomuto přípravku. Nejběžnější desinfekční prostředek proti moru je louh. Přesněji hydroxid sodný (případně hydroxid draselný). Aby se spolehlivě zničily spóry moru, musí se použít alespoň 5% roztok louhu a musí být minimálně 80 °C teplý. Použití studeného louhu není dostatečné. (Kamler, Titěra 2007)
Co se týče bezpečnosti a praktičnosti je použití 80 °C teplého louhu k desinfekci ve včelařském provozu poněkud náročnější, ne však nerealizovatelné. Mnohem snadnější se jeví použití louhu v kombinaci se známým desinfekčním prostředkem SAVO.
Proč SAVO? Hlavní účinnou látkou v Savu je chlornan sodný, který ve vodě uvolňuje aktivní kyslík a právě ten je pro bakterie velmi jedovatý. Vyzkoušená směs 5% louhu a 0,5% chlornanu sodného likviduje spóry moru i za studena. (Kamler, Titěra 2007).
Recept na desinfekční roztok:
10 litrů vody
1/2 kg pecičkového louhu (Hydroxid sodný, běžně k dostání v drogeriích)
1 litr SAVA
Směs je jako desinfekce účinná po dobu 24 hodin. Roztok se musí nechat působit na materiál minimálně jednu hodinu. Zde autoři studie z VÚ Dol upozorňují, že spory moru včelího plodu se mohou skrývat hluboko ve dřevě a desinfekce tak nemusí být dostatečná.
V podstatě jde o to, že voda jako taková má vysoké povrchové napětí a hůře se dostává do hlubších vrstev dřeva. Pokud se však použije vhodné smáčedlo, které sníží povrchové napětí vody, lze považovat desinfekci za dostatečnou. (námět do diskuze, pokud mátě nějaký nápad na vhodné smáčelo, pište prosím do komentářů níže)
Úvaha o alternativách desinfekčních prostředků ve včelařském provozu
Proč píši o louhu, když zde máme komerční přípravky přímo k desinfekci úlů určené Chci ukázat alternativu. Jde mi především o to, přiblížit co nejvíce nutnost desinfekce a udržování hygieny ve včelařském provozu běžnému hobby včelaři tak, aby alespoň v míře jemu dostupné (což nákup Sava a Hydroxidu sodného v drogerii bezesporu je) provedl toto jednoduché opatření.
Mějme na paměti, že kolapsy včelstev mají mnoho různých příčin a proto je nutno i naši prevenci zaměřit různými směry, tedy nejen na tlumení Varroázy, ale snažit se maximálně zvýšit jejich imunitu a odolnost:
- obměna díla
- snížení infekčního tlaku virů a bakterií desinfekcí včelařského vybavení a úlů
- tlumení Varroázy
- chov pouze silných včelstev.
Pokud se vám článek líbí a chcete podpořit naši publikační činnost, dejte nám Like nebo Tweet popř. sdílejte na Facebooku.
Děkujeme.
redakce BeeInfo.cz
Zdroje:
Výroční zpráva VÚ Dol [online]. In: . [cit. 2017-12-10]. Dostupné z: http://eagri.cz/public/web/file/3719/Zprava_mor_2007_1_.pdf
VESELÝ, Vladimír. Včelařství. Praha: Brázda, 2003. ISBN 8020903208.
Foto zdroj:By Internet Archive Book Images [No restrictions], via Wikimedia Commons