Na úvod podotýkám, že ošetření roztokem kyseliny šťavelové je používáno ke zdolávání nákazy V.D. v bezplodém období pokapem do obsednutých uliček včelaři v mnoha zemích sousedících s ČR. V ČR dosud není kyselina šťavelová registrována ke zvládání Varroázy (pubikováno 12/2016). Řada včelařů však s kyselinou šťavelovou experimentovala v rámci klinické studie Mendelovy společnosti pro včelařský výzkum
Postup aplikace kyseliny šťavelové při ošetření včelstva
- V jednom litru vody rozpustíme 1 kg krystalového cukru.
- Do tohoto cukerného roztoku přidáme 57 g kyseliny šťavelové – dihydrátu. K dostání na e-shopu u pana Mately – nastavky.cz.
- Rozpouštíme nejlépe mícháním při teplotě kolem 40°C.
- Je třeba se vyvarovat kontaktu sliznic s tímto roztokem.
- Venkovní teplota vhodná pro léčení kyselinou šťavelovou: 0°C – 5°C.
- 5ml roztoku nakapeme do každé obsazené uličky.
- Po 48 hodinách sledujeme spad. Účinek trvá až 45 dnů. Studie uvádí při správném provedení účinnost až 97 %.
- Ještě jednou je třeba upozornit na dbaní bezpečnosti a používání ochranných pomůcek pro práci s kyselinami!
Vhodné období pro použití kyseliny šťavelové
Rozhodně není vhodné použít kyselinu šťavelovou v plodovém období. Kyselina šťavelová nepůsobí na roztoče pod víčky a navíc poškozuje plod. (Hatjina a Haristos, 2005)
Pokud je ošetření provedeno v bezplodém období např. v listopadu, účinnost dosahuje až 97 % (Gregorc a Planinc, 2002)
Rezidua kyseliny šťavelové
Ve srovnání se syntetickými akaricidy (fluvalinát, amitráz, akrinatrin) nezanechává kyselina šťavelová dlouhodobá rezidua ve včelích produktech (Johnson et al., 2010)
Kyselina šťavelová je dokonce přirozenou složkou ovoce a zeleniny. Zde je koncentrace kyseliny šťavelové mnohem vyšší než v medu obsahující případná rezidua po léčbě
Použité zdroje:
Moderní včelař: Metoda pokapání včel roztokem kyseliny šťavelové. 2013, (4).
Kyselina šťavelová. Nastavky.cz [online]. [cit. 2016-12-23]. Dostupné z: https://www.nastavky.cz/ruzne/kyselina-stavelova.html
Foto: https://www.nastavky.cz/ruzne/kyselina-stavelova.html
Dobrý den, úplně nerozumím tomu “ nakapeme do každé obsazené uličky“. To jakože na včely, nebo na podložku, nebo se tam má něco vložit.
Děkuji a přeji příjemné prožití Vánoc.
Děkuji za dotaz a přání. I Vám pane Malinsky přeji hezké Vánoce! Pokap se provádí tak, že 5ml roztoku skutečně pokapeme obsednutou uličku, tedy přímo včely(působí kontaktně). Během testů se dokonce používala metoda sprejování roztokem, podobně jako u aplikace kyseliny mléčné. Vzhledem k tomu, že aplikace kyseliny šťavelové probíhá v měsících listopad – prosinec není z důvodu nutnosti rozebírání včelstva příliš vhodné použít právě sprejování a používá se pokap. Já používám k pokapu 20 ml injekční stříkačku, běžně k dostání v lékárnách.
V časopisu Moderní včelař4/2013 je dokonce zmíněno, že pokud je zimní chomáč v prostředním nástavku a nad ním zásoby, tak se doporučuje horní nástavek nadzvednout a kyselinu šťavelovou aplikovat přímo na včely.
Odkaz na video s postupem při aplikaci: https://www.youtube.com/watch?v=HhpYf8BCAM4
na přednášce včelaře z Rakouska byla tato metoda prezentována s tím, že nevidí žádný rozdíl mezi takto ošetřenými včelstvy a včelstvy, které chová v ČR a ošetřuje dle místní metodiky.