Velmi diskutované témata jako typ úlu, rámková míra, zateplení úlu, podněcování včelstva, často zastiňují to, čím by se začínající včelař měl zabývat hlavně: výběr stanoviště pro včelnici.
Výběr stanoviště má totiž velký vliv na výsledky našeho snažení.
Klimatické podmínky
Je třeba přihlédnout k lokálním zvláštnostem každého stanoviště. Nevhodné jsou stanoviště, na kterých se soustřeďuje chladný vzduch a tvoří se časté mlhy. Jde zejména o mrazové kotliny. Nevhodné jsou také místa se silnými větry. Na těchto místech jsou nevhodné klimatické podmínky, které brzdí jarní rozvoj včelstev a to může výrazně ovlivnit nejen medný výnos, ale i zdravotní stav včelstva.
Dostatek včelí pastvy
Důležitý je i dostatek potravy pro vaše včelky. Berte v úvahu, že včelky musí nasbírat dostatek potravy nejen pro sebe, ale i pro vás. Rozhodující je celoroční bohatá nabídka pylu a nektaru v okolí cca 2 km od stanoviště včelstva. V tomto vám v začátcích pomůže včelařská literatura, kde najdete údaje o nektarodárnosti jednotlivých rostlin. Určitě využijte rad dlouholetých včelařů z okolí, kteří lépe znají danou lokalitu. Někteří uvádějí, že i na včelnicích vzdálených od sebe byť 500 m, zaznamenali markantní rozdíly v medném výnosu při podobném stavu všech produkčních včelstev!
Dostatek vody pro včely
Berte v úvahu, že voda je pro včely opravdu důležitá. Pro svoji letovou činnost potřebují včelky dostatek vody během celého aktivního období. Kromě toho, včelky potřebují vodu, aby mohli strávit pyl, připravit mateří kašičku pro své larvy. Velké množství vody se taky spotřebuje při chlazení úlu v letních vedrech. Včelky dávají přednost zdrojům vody, které obsahují i minerální látky.
Pokud nemáte v okolí včelnice dostatek vody, nebo zdroj neposkytuje stabilní přísun po celý rok, je vhodné zřídit včelí napajedla a vodu tak včelkám zabezpečit. Napajedla je dobré na včelnici zřizovat i z toho důvodu, že pokud dojde k výpadku nebo ke zvýšení spotřeby vody, včelky se spokojí i s hnojůvkou z nedaleké farmy, což není z hygienického hlediska příliš vhodné. Jsou zaznamenány i případy, že včelky sbírají vodu, která byla použita na polích k oplachům strojů po postřiku!
Chráněné místo pro úly
I když se říká, že včela je dcerou slunce, přímé sluneční světlo a silnější větry jí škodí. Výhodné stanoviště je takové, kde se nacházejí stromy a keříky, které budou chránit jak před silným odpoledním žárem, tak i před prouděním větru. Pokud včelkám tato rostlinná ochrana poskytne i nějaký pyl či nektar, tím líp.
Orientace česna úlu
Pokud možno, orientace česna má být jihovýchodní. Ne vždy je to možné dodržet. Tato doporučená orientace má tu výhodu, že první ranní slunce začne přímo vyhřívat vchod do úlu, ale odpolední horké paprsky na česno nedosáhnou v celé své intenzitě.
Naopak nevhodná orientace česna je na severní nebo západní stranu.
Co na to sousedi
Než vycházet pouze z paragrafů, je dobré konfliktům předcházet. Když chcete včelařit v zastavěné oblasti, raději vždy konzultujte svůj záměr se sousedy. V dnešní době jsou poměrně rozšířené zahradní bazény, které v létě lákají svojí lesknoucí se hladinou nejen jejich majitele, ale i včely. Tomu se dá zčásti zabránit použitím včelích napajedel přímo na včelnici. Pokud v letové dráze včel před česnem zasadíme keříky, včelky budou muset při výletu nabrat výšku a snížíme tak možnost obtěžování kolemjdoucích.


Odebírejte ZDARMA nové včelařské články!
Zadejte e-mailovou adresu, na kterou Vám budeme posílat odkaz na nové články včelařského magazínu BeeInfo.cz!
Váš e-mail nezneužijeme. Navíc můžete odběr nových článků, kdykoliv jednoduše zrušit přímo v e-mailu.
(..když třeba přestanete včelařit a dáte se na koně)
Mám takovou zkušenost, že při sejném způsobu včelaření mám velmi signifikantní rozdíly nejen v medném výnosu, ale i zdravotním stavu včelstva při změně včelařského stanoviště. Proto podle mě, nejde napasovat tu či onu metodu včelaření na jeden a jediný možný způsob včelaření, který bude vyhovovat všem. Chce to zkoušet a zkouše a učit se, učit se.