Zavíječ voskový aneb jak pečovat o souše

Podívejme se na pár rad ohledně skladování souší. Zaměříme se zejména na jejich ochranu proti zavíječi voskovému (Galleria mellonella).

Tento škůdce je nejvíce aktivní koncem léta a začátkem podzimu. Působí na uskladněných, prázdných souších.

Zavíječ voskový má nejraději tmavé, několikrát zaplodované voskové plásty. Zavíječi mají opravdu rychlé rozmnožovací tempo. Chvíli po narození se samičky páří se samečky a do 24 hodin kladou vajíčka. Cílem kladení jsou skulinky v úlech, nebo boxech na skladování souší. Z vajíček se vylíhnou larvičky a tyto se začnou živit voskem.

Pokud se zavíječ voskový vyskytne v úle, který včely dobře ovládají, nemá většinou šanci. Ve volné přírodě zavíječ napadá v dutinách včelami neobsednuté dílo.

První rada zní: vyvarujte se skladování tmavých souší. Snížíte tak nejen riziko napadení zavíječem, ale i riziko přenosu dalších choroboplodných zárodků. Souše je potřeba také skladovat v dobře větratelných, chladných  prostorách. Zavíječ nemá rád průvan a chlad.

Kysellina mravenčí jako prevence napadení zavíječem voskovým

K prevenci proti zavíječi se také používá kyselina mravenčí. V literatuře je popisována metoda, podle mého názoru příliš agresivní, co se týče koncentrace a množství KM. Jako prevence bude jistě vhodnější skladovat nezaplodované souše, použít opakovaně menší množství KM, tak aby se vytvořilo prostředí, které nepřeje rozvoji zavíječe voskového. Použití KM podle  Staemmlera:

Do komínu z nástavků s uskladněnými soušemi vložíme úplně do horního nástavku umělohmotnou mísu, kde nalijeme kyselinu mravenčí. STAEMMLER uvádí 85 % koncentraci. Na 9 nástavků se používá 1litr kyseliny mravenčí. Jako knot poslouží platíčko od vajec a papírová utěrka. Páry kyseliny mravenčí jsou těžké a klesají až na dno ke spodnímu nástavku. Výhodou kyseliny mravenčí je, že usmrcuje zavíječe ve všech stádiích vývoje a navíc ničí spory prvoka Nosema apis.

 

Zavíječ voskový – ochrana a skladování souší

Zdroje:
STAEMMLER, Geert. Praktický průvodce včelařským rokem. Líbeznice: Víkend, 2014. ISBN 9788074330865.

Včelařství: Svazek I. 1. Praha: PSNV, 2016. ISBN 978-80-260-9090-8.
 
Indoor Winter Fumigation of Apis mellifera (Hymenoptera: Apidae) Colonies Infested with Varroa destructor (Acari: Varroidae) with Formic Acid Is a Potential Control Alternative in Northern Climate [online].
[cit. 2017-05-09]. Dostupné z: https://www.researchgate.net/profile/Rob_Currie/publication/8552747_Indoor_Winter_Fumigation_of_Apis_mellifera_Hymenoptera_Apidae_
Colonies_Infested_with_Varroa_destructor_Acari_Varroidae_with_Formic_Acid_Is_a
_Potential_Control_Alternative_in_Northern_Climates/links/542ab9280cf277d58e885189.pdf
 

Foto: By Sarefo (Own work) [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html), CC-BY-SA-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/) or CC BY-SA 2.5-2.0-1.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5-2.0-1.0)], via Wikimedia Commons

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 22 Průměrně: 2.7]

1 Komentář

  1. Václav Stejskal

    zkušenosti – likvidace zavíječe voskového Formidolem ?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *