Spojování včelstev na podzim

Měsíc říjen uvádí Friedrich Pohl ve své publikaci Úspěšné včelaření jako nejzazší termín, kdy je možno spojit slabá včelstva. Označení slabé včelstvo nechápeme jako včelstvo oslabené nemocemi či přemnoženým roztočem, ale např. oddělek vytvořený příliš pozdě, který dosud nezesílil tak, aby mohl zdárně přezimovat.

Při kontrole včelstva před zazimováním se doporučuje, aby včelí populace v měsíci říjnu čítala 5000 jedinců. Velmi orientačně se tento počet dá přirovnat k nejméně 7 plástům průměrné rámkové míry obsednutými včelami. Ale pozor! Tento stav je potřeba kontrolovat při vnějších teplotách, které dosahují nejméně 14 °C. Jde o to, že při teplotách nižších než 10 °C se včely stahují do chomáče a tím je znemožněn správný odhad síly včelstva.

Další zajímavý přepočtový koeficient pro odhad množství včel např. ve smetenci  autor uvádí hmotnost deseti včel – 1g.
Tedy v oddělku o hmotnosti 2 kg je cca 20 000 včel.

Na podzim, tedy právě v měsíci říjnu je možné nástavky spojovaných včelstev nad sebe postavit i bez novinového papíru. V chladném ročním období jsou včely málo aktivní a mnohdy novinový papír ignorují a ke spojení včelstev nedojde.

Co se týče matky, tak je možné starou, nebo nevyhovující matku odstranit a nebo nechat na včelstvu, kterou si ponechají.

Zdroj:
POHL, Friedrich. Úspěšné včelaření – Péče o včelstva a vy. 1. Český Těšín, 2012. ISBN 9788074330490.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 26 Průměrně: 3.2]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *