PIN test šablona ZDARMA

Rádi bychom naše čtenáře informovali o vydání časopisu Moderní včelař, kde je v dubnovém čísle 4/2018 přiložena šablona pro PIN TEST. Jde o test hygienického chování včel. Šablona je pro velikost buněk 5,1 mm a 5,4 mm.

Co je to PIN test?

PIN test je testování hygienického chování včelstva.
Jednoduše přiložíme šablonu na plástev s plodem a poškodíme plod vpichem tenké jehly vedeným středem víčka až na dno buňky. 

Včely v první fázi začnou opravovat poškozený plást a následně začnou odstraňovat mrtvé kukly. 
Ceněná jsou včelstva, která odstraní všechen mrtvý plod do 24 hodin. 

U včelstva, které má stále mrtvý plod i po 48 hodinách  je dobré vyměnit matku.

Další zajímavou skutečností je, že byla prokázána spojitost mezi silou čistícího pudu, tedy rychlostí vyklizení mrtvých larev
s odstraňováním napadených buněk kleštíkem  (Boecking a Spivak, 1999).

Pokud se vám článek líbí a chcete podpořit naši publikační činnost, dejte nám Like nebo Tweet popř. sdílejte na Facebooku. 
Děkujeme. 
redakce BeeInfo.cz

Zdroje:

Mor včelího plodu: Diagnostika, prevence a tlumení [online]. [cit. 2018-04-19]. Dostupné z: http://www.beedol.cz/wp-content/uploads/2018/01/Mor-vceliho-plodu-2018.pdf

BOECKING O; GENERSCH E. (2008). Varroosis–the ongoing crisis in bee
keeping. Journal für Verbraucherschutz und Lebensmittelsicherheit,

Moderní včelař: PIN TEST šablona. 2018, XV(

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 3 Průměrně: 4.3]

2 Komentářů

 1. Jan Peterek

  Dobrý den, pin test je dobrá metodika na zjištění čistícího pudu u včelstev. Jestli to uděláte propichováním kukel a nebo vymražením tekutým dusíkem je celkem jedno, dobrá včelstva čistí dobře mrtvé kukly po obou metodikách usmrcení. Problém je ten, že pin testy dělali šlechtitelé už v 90. letech, tehdy byla nákazová situace včelstev lepší, než je nyní. Nyní máme už přes 97% včelstev neschopných své vlastní existence (číslo rok od roku roste) a když najdeme 3% včelstvo, které je vysoce odolné především na virus deformovaných křídel i varoózu, je samozřejmě úplně jinak ceněné, i kdyby nemělo čistící pud příliš dobrý, než včelstvo sice s dobrým čistícím pudem, ale potřebující lidské zásahy (i vícekrát za rok), jinak by zemřelo. Schopnost přežít, to je ta klíčová vlastnost.
  Proto před 20ti lety by pin test vysoce ovlivnil naše rozhodování, které včelstvo množit, ale nyní je dělat příliš nemá smysl, protože nyní je potřeba vybírat včelstva k rozchovu podle jiných kritériích, tedy především v prvé řadě odolnosti na virus deformovaných křídel, popř. i aspoň částečně odolná na varoózu, která se samozřejmě řešila už v 90. letech.
  Jakmile rozchováme včelstva udržitelnější, než je nyní v roce 2018 standardem, poté bude opět možné se podívat na pin test.
  Dávejte také pozor na to, že úroveň čistícího pudu se v průběhu roku mění, tzn. když udělám pin test v jednom včelstvu v květnu a ve druhém včelstvu v srpnu, výsledky nemusí správně ukázat, které včelstvo je lepší, ideální stav je dělat pin testy v jednom období, ve kterém je celkem jedno.

 2. Vachula

  Dobry den.Akym sposobom sa da objednat casopis Moderny vcelar na Slovensku?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *