Ukládání zásob včelami. Podzimní krmení včel. Jak účelně nakrmit včelstvo. Kolik je potřeba glycidových zásob na přezimování.
Jak včelstvo ukládá zásoby
Včelstvo při ukládání zásob bere v úvahu zejména přívod vzduchu. Od toho se odvíjí i výchozí poloha zimního chumáče. V podletí zaujímá včelstvo polohu co nejblíže česnu. Kolem plodu je na plástu věnec buněk s pylem, za nimi potom věnec buněk s medem. Pyl musí být čerstvě vylíhnutým včelám lehce dostupný. Zásoby medu nebo krmiva (invertovaného cukru) jsou podle možnosti ukládány co nejdále od česna, což usnadňuje jejich úspěšnou obranu proti „zlodějům“. Zatímco v době, kdy plodu přibývá, zásoby medu a pylu se stěhují do stran a nahoru, při sestupném vývoji včelstva je pochod opačný. O tomto se můžeme jednoduše přesvědčit, pokud včelaříme na varroa dně tím, že vložíme cca na tři dny monitorovací podložku a pozorujeme, kde je největší spad měli – tam je místo kde je usídlený chumáč.
Kdy krmit včelstva
Pokud včelstvu odebereme med, je nejvhodnější ihned zakrmit a to vydatně. Pokud krmíme v podletí po malých dávkách, podněcujeme matku ke kladení, což v této době (podletí) není ideální. Odborná literatura doporučuje krmit ve dvou fázích:
První fáze: ihned po odebrání medu. Poté aplikujeme organické kyseliny proti varroáze.
Druhá fáze: Do konce měsíce srpna doplníme další várku krmení.
Vzhledem k tomu, že včelaři převážně krmí roztokem cukru krystal – sacharóza, který se skládá s fruktózy a glukózy a včelky sacharózu musí štěpit na tyto dva jednoduché cukry – je skutečně dobré zakrmit včas, aby se zimní generace včel neopotřebovala.
Jak hodně krmit včelstva
Všeobecně se doporučuje na dobré přezimování pro včelstvo 20 kg glycidových zásob na včelstvo. Pozor na počítání! Tři litry roztoku krystalu v poměru 3:2, není 3 kg glycidových zásob!
Toto množství není dogma. Záleží totiž na tom, kolik jsme ponechali v plodišti medu. Významnou roli zde hraje i stáří včelstva. Pokud jde o oddělek s mladou kladoucí matkou, bude potřeba krmiva o něco více. Dále má na spotřebu během zimy vliv i velikost a plemeno včel.
Začínajícím včelařům se doporučuje zakrmit raději více a na jaře přebytečné zásoby využít při tvorbě nových oddělků.
Pokud se Vám článek líbil, přihlašte se níže ZDARMA k odběrům dalších příspěvků na beeinfo.cz
Zdroj: Včelařství: Svazek I. 1. Praha: PSNV, 2016. ISBN 978-80-260-9090-8.
STAEMMLER, Geert. Praktický průvodce včelařským rokem. Líbeznice: Víkend, 2014. ISBN 9788074330865.
Chov včely medonosné – úly a jejich součásti [online]. In: . [cit. 2017-08-07]. Dostupné z: http://www.sci.muni.cz/ptacek/AFH-vypracovane-otazky/32ChovVcelyMedUlySoucHrdlickova.htm
Foto zdroj : Eric Ward
Děkuji za příhodný článek, dost mi v mém učení jak se starat o včely pomůže 🙂 Zatím jsem našel tento článek.http://vcelimor.cz/serial-dil-2-volba-vcelarskych-potreb/ který mi taky dosti pomohl.