K vytvoření oddělku vede mnoho cest. Pojďme se v sérii článků podívat na některé z nich. Dnes si představíme poměrně jednoduchý základní způsob. V tomto způsobu vytvoření oddělku můžeme, jak je níže popsáno, spoléhat na kvalitní materiál, který odebereme jen z jednoho zdrojového včelstva např. s dobře kladoucí matkou. Nebo použijeme při tvorbě plásty s vícero včelstev.
Základní jednoduchá tvorba oddělku
K vytvoření oddělku budeme potřebovat:
- zasíťované dno
- 1-2 nástavky
- krytku na česno úlu k jeho uzavření
- dva až tři plodové plásty
- dva plásty se zásobami
- možnost smetení mladušek z plodových plástů jiného včelstva
- krmítko, krmné těsto nebo roztok
- mezistěny na rozšiřování včelstva
Jednomu nebo více včelstvům odebereme zavíčkované plodové plásty. Mělo by se jednat o plásty, kde je plod těsně před vylíhnutím. Včelky, které tyto plásty obsedají, zde ponecháme.
Principem této jednoduché metody je, že si oddělek vychová svoji matku sám. Proto by měly být na jednom z plástů, ze kterých tvoříme oddělek buňky s čerstvými vajíčky, nebo jednodenními larvami.
Samo výchova matky v oddělku je často diskutovaným tématem ohledně konečné kvality oddělku. Nyní berme v úvahu, že popisujeme tu jednodušší metodu.
Pokud však plodové plásty odebereme z kvalitních produkčních včelstev, máme celkem velkou šanci, že z takto získaného oddělku vychováme opět kvalitní včelstvo.
Když nemáme dostatek plástů z kvalitních produkčních včelstev, nebo nechceme naše favority příliš oslabovat, lze nasbírat sběrný oddělek ze včelstev různé kvality a po cca 9 dnech, jakmile oddělek narazí matečníky, tak tyto vylámat a hned dosadit jeden plást s otevřeným plodem z chovného včelstva, nebo zavíčkovaný matečník opět získaný z kvalitního včelstva.
Kolik plástů na jeden oddělek?
Na jeden oddělek budeme potřebovat 2-3 plodové plásty ze silného včelstva obsednutý včelami. Po stranách těchto plodových plástů přidáme dva plásty se zásobami. Někteří včelaři, aby měli jistotu, přimetou do oddělku ještě další včely. A to hlavně z plástů s otevřeným plodem, protože zde se nejvíce nacházejí mladé včelky.
To má několik výhod: mladušky jsou pro tvorbu oddělku tím nejlepším personálem. Vynikají zejména při odchovu matky,
Také ostatní včely, pokud máme plásty nasbírané z různých úlů mnohem lépe přijmou mladušky, než včely starší.
A v neposlední řadě, pokud odejmeme část mladušek ze silného včelstva, provedeme tím zároveň výrazné protirojové opatření!
Přes noc no chladu a tmy, ale řádně větrat!
Takto vystrojený oddělek (někteří ještě přidávají jednu souš do které nastříkají vodu) umístíme na temné chladnější místo a uzavřeme česno, aby včelky nemohly vyletovat.
Tady je důležité, abychom měli zasíťované dno, kvůli ventilaci. Nezapomeňte ze dna vysunout monitorovací podložku, ať mají včelky skutečně dostatek vzduchu.
To že se nové společenství ocitne bez matky je skutečně stresující a poznáme to i na zvukových projevech včestva – nervózní hučení.
Včelky necháme přes noc uzavřené. Tyto kritické podmínky přimějí bezmatečné včelstvo aby se ztmelio a začalo pracovat na své záchraně, tím že se pokusí vychovat společnou matku.
Po této noci postavíme oddělek klidně zpět na včelnici, spíše bokem od ostatních úlů. Důležité je, aby byla v dosahu dostatečná nabídka jak nektaru, tak pylu. Toto poměrně výrazně ovlivní úspěšnost našeho snažení.
Jak dlouho to vše potrvá?
Obecně se dá říci, že od vajíčka po vylíhnutí matky uplyne doba cca 16 dní.
Po vylíhnutí nové matky si počkáme asi tak týden než vyletí na snubní prolet.
Pak poměrně rychle, započne s kladením.
Nezapomínáme na přikrmování
Oddělek doplňujeme medocukrovým těstem nebo cukrovým roztokem.
Dobré je dokrmovat postupně po menších dávkách, aby nedošlo k omezení prostoru pro kladení matky, tím že bude zaneseno zásobami.
Úspěšně rozvíjející se včelstvo postupně doplňujeme mezistěnami.
Nejen dělnice a mladušky, ale i matka velmi ochotně při rozšiřování přijímá čerstvě vytočené plásty.
Pokud do oddělku přidáš čerstvě vytočený plást tak si buď bna 100% jistý, že do rána ti ten oddělek vybrakujou.