Mezi časté dotazy ohledně jarního podněcování patří kolik a jak často.
Než začneme podněcovat je dobré zkontrolovat jarní dostupné zásoby.
Ty by neměly klesnout pod 5 kg. Nedostatek zásob během dubnového proměnlivého počasí může matku zpomalit při kladení.
V případě nedostatku zásob je možné včely podnítit cukerným roztokem nebo těstem .
Těsto – 0,5 kg/týden
Cukerný roztok 1:1- 1,5 litru /týden
Výhoda řidšího cukerného roztoku je taková, že včely roznesou do větší plochy plástů a tím se vlastně simuluje vydatnější snůška což podporuje matku v kladení.
Roztok 1:1 doporučuje ve včelařském bestselleru Moja včelia matička i Quido Sklenár:
Pro přikrmování doporučuji výslovně roztok v poměru 1:1, protože každý jiný je nevyhovující. Jak je roztok příliš řídký, neodpovídá svému účelu jako potrava, ale jen napájí. Jak je příliš hustý, nemají ho včely rády, protože roztok v buňkách rychle krystalizuje.
Důležitá připomínka je, že pokud jednou začneme podněcovat, je třeba vytrvat minimálně do rozkvětu třešně ptačí. S rostoucím včelstvem roste totiž spotřeba zásob . Pokud podněcování přerušíme v době, kdy ještě není dostatečná snůška , může dojít ve včelstvu ke hladovění, případně k opuštění části plodu.
Dalším způsobem jarního podnícení, je mechanické rozrušení plástů se zimními zásobami a jejich přemístění do spodní části úlu. Včelky začnou ze spodních chladnější prostor, přenášet zásoby do teplejší horních částí úlu a tak opět dochází k simulaci snůšky.
Na závěr důležité upozornění: veškeré manipulace s nástavky a rámky, rozšiřování česen, dobře naplánujte, zejména s přihlédnutím k předpovědi počasí. Pokud je víkendové slunné počasí a nás to láká k manipulaci, přehazování rámků nebo nástavků, je třeba se podívat, jaká je předpověď na další dny. Duben je v tomto ohledu velmi nevyzpytatelný.
Zdroje:
Včelařství: Časné jaro – pro začínající včelaře. 2007, 70(4).
SKLENÁR, Quido. Moja včelia matička. Bratislava: Slovenský zväz včelárov, 2011. ISBN 9788097082611.
Foto:
By Jürg Vollmer (Own work) [CC BY-SA 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/cf/Mellifera%2C_Sterzeln%2C_Original.jpg