Zvažujete včelaření v ležanech? Je včelaření v ležanech vhodné pro začátečníky? Není tento typ včelaření na úkor medného výnosu?
Na to všechno jsme se zeptali paní Novotné ze včelí farmy Annkas.
Můžete nám prosím představit Vaši včelí farmu Annkas?
Farmu jsem založila v dubnu 2015, jakožto sociální podnik. Původně jsme chtěli jen vyrábět výrobky ze včelích produktů – svíčky; ozdoby; kreativní a dárkové sady; mezistěny jak pro včelaře, ale i pro výrobce svíček a kreativce; samozřejmě ještě med. Jenže postupně se na to začaly nabalovat exkurze – nejdříve jen pro školy, následně i pro veřejnost; apiterapie a apimasáže; no a také moje lektorování v oblasti apiterapie. Každý rok si vymyslím nějakou novinku, takže manžel Slávek je ze mě opravdu nadšený :D. Dneska jsme rodinnou farmou, a kromě mě a manžela, s námi pracuje i syn Ondra, který postupně farmu přebere.
Na svém webu uvádíte, že včelaříte s 80 – 150 včelstvy, převážně na rámkové míře 39*24.
Zároveň si však mohou návštěvníci Vaší včelí farmy prohlédnout i úly typu ležan.
Ano, ležany máme jednak v apidomečku, ale i pro exkurze. V apidomečku máme ležany od p. Břinka, v rámkové míře 39×30. ‚
Ukázkový malovaný ležan je od Stefana Vladara, má rámkovou míru 39×24, a také má prosklené okénko, takže děti mohou sledovat, co se v úlu děje, bez nutnosti se oblékat do obleků.
Určitě tedy máte srovnání s klasickým nástavkovým úlem např. 39*24 s úlem typu ležan.
Doporučila by jste úl ležan začínajícím včelařům?
Nejen že doporučila, ale já ho během mých exkurzí pro veřejnost doporučuji všem, kteří chtějí včelařit. Většinou se totiž jedná o starší osoby, a z vlastního hlediska vím, že tahat těžké nástavky do nekonečna nejde. Vždy jim říkám, že mladí nebudeme stále, takže v tomto typu úlu můžou včelařit bez bolesti zad. Je fajn si dát úl do výšky pasu, a pak v něm včelařit. Člověka nebolí záda a celkově se v něm dobře pracuje. Jedny ležany máme na teplou stavbu a druhé na studenou. Vzhledem k faktu, že většina našich úlů je na studenou stavbu, tak já osobně jí preferuju. A pokud bych se rozhodovala včelařit dneska, tak si pořídím jen ležany. Ale to bychom museli mít i méně včelstev .
Jsou rozdíly ve výnosu ve Vašich nástavkových úlech v porovnání s ležany?
Rozdíly nejsou. Jsou včelstva která nosí více, a včelstva, která nosí méně. Na včelařské škole nám pan Ing. Salaj říkal, že úl medu nepotí. A dle mého pozorování je to pravda. Pokud jsou včelstva silná, tak je jedno jaký úl mají. Med nanosí stejně děvčata v ležanu, jako ve stojanu (nástavkovém úlu).
Máte ležany zateplené?
Nemáme. A letos jsme přešli na nezateplené úly u všech včelstev. Včelstva máme od 190 m.n.m. do 580 m.n.m., a nezateplené jsou pro nás zatím vhodnější na všech sedmi stanovištích.
A holky v ležanech si nějak nestěžují, že by potřebovaly zateplit, takže není ani důvod.
Osvědčil se Vám určitý rozměr rámku pro ležany? Zejména z pohledu výšky a šířky rámku.
Ano, musím konstatovat, že rámková míra 39×30 je při včelaření zajímavější. Děvčatům se v ní daří lépe, matky lépe plodují, včelstvo jde na jaře krásně do rozvoje. Jen to vytáčení je pak boj, protože velká část medometů je na Langy nebo Adamce, a taky váha těchto rámků je dost velká.
Můžete prosím ve zkratce popsat technologii při chovu včel ve Vašem ležanu?
Neděláme nic světoborného. Na jaře a po posledním vytáčení vyházíme všechny tmavé rámky, které jdou.
Vyměníme je za mezistěny (na jaře), nebo za souše po medobraní (po vytáčení). Průběžně, během sezóny, kontrolujeme matku jak klade, a děvčata jak nosí zásoby.
Pokud se nám zdá, že se zbytečně drží na jedné části úlu, nebo že potřebují rozšířit, tak prozebrujeme buďto těmi mezistěnami, nebo soušemi. Tím se holky dostávají do větší síly a rozšiřují se po celém úlu.
Většinou máme ležan přirozeně (bez mateří mřížky) rozdělen na dvě části. Část, kde matka klade, a část, kde holky mají med.
Nestává se nám, že by nám matka kladla do medových rámečků. Během medobraní odebereme medové rámečky, a pak je ihned vracíme zpět.
Na zimu dáváme nevystavěné a nepoužité rámečky na jednu stranu, kromě jednoho, který je krycí ze strany, kde matka ploduje.
A následně zakrmíme rámkovým krmítkem. Všem našim včelstvům dáváme invert glukózo fruktózový, cca 20 kg.
Léčit se snažíme éterickými oleji, nebo kyselinami. Přeci jen jsou to holky pro apiterapii, takže na tomto stanovišti chemii nepoužíváme.
Využíváme také zootechniku odebírání trubčiny. Z trubců pak dělám apilarnil .
Ležany v apidomečku máme vysouvací na kolečkách, takže je obsluhujeme z venku.
Nemusím tak řešit zalétané včely v apidomečku. Stačí je jen vysunout zpoza apidomečku po pódiu ven, a krásně se s nimi pracuje.
Tyto ležany jsou právě na teplou stavbu, a mají vyšší rámkovou míru.
Děkujeme za přestavení Vaší farmy a přejeme mnoho úspěchů ve vaší práci.
Stránky včelí farmy Annkas: www.annkas.eu