Chov matek – druhy matečníků

Ke zdárnému chovu matek je potřeba znát původní příčiny vytváření matečníků ve včelstvu. Podívejme se na důvody, proč včely narážejí matečníky. V tomto článku také zhodnotíme jednotlivé druhy matečníků z hlediska dalšího chovu. Naučíme se rozeznávat jednotlivé druhy matečníků.

Nouzové matečníky – ztráta matky

V případě ztráty matky včely narazí matečníky nad prostými dělničími buňkami s mladými larvami. U tohoto duhu matečníku není základ tvořen miskou (předem postavenou na plástu za účelem vychování matky). Včelky v nouzi rozšíří šestibokou buňku na plástu. Matečníky nalezneme na ploše plástu, ze které jsou nouzové matečníky jakoby vyhnuty do svislé polohy. 

Nevýhodou nouzových matečníků je, že jsou založeny na starších larvách a budoucí matka je krmena mateří kašičkou kratší dobu, než matka vychovávaná jako matka prakticky již od vajíčka.To se podepisuje i na její kvalitě a velikosti. Eliminovat to můžeme u nouzových matečníků tak, že vylámeme ty nejdříve založené, protože právě ty bývají založeny na nejstarších larvách, tedy 3-4 denních.

Rojové matečníky

Matečníky jsou zakládány na okrajích plástu. Základ tvoří vystavěná miska. Do této misky včelky donutí matku naklást vajíčko. Od položení vajíčka je již o toto pečováno s maximální starostlivostí – včelky vědí, že vychovávají novou královnu. Počet rojových matečníků bývá různý, nejčastěji kolem 10-20.
Nevýhodou rojových matečníků,
jak uvádí literatura, je, že tyto matky si odnášejí tzv. gen rojivosti a je předpoklad, že včelstvo od této matky bude mít sklony k vyšší rojivosti.

Tichá výměna

Pokud včelkám matka přestane vyhovovat, většinou kvůli stáří, naplánuje včelstvo tzv. tichou výměnu. Tedy vychování nové matky, ale bez následného vyrojení. Opět donutí starou matku naklást vajíčko do předem připravené misky a jakmile se nová matka rozklade, tak starou odstraní. Jsou popsány i případy, že takto žijí a kladou nějakou dobu i obě matky současně. Tvarem jsou matečníky pro tichou výměnu shodné s rojovými, ale jsou zakládány v mnohem menším počtu: 2-4 matečníky.

Matky z tiché výměny, pokud tato probíhá při snůšce a hojném výskytu trubců bývají obvykle velmi dobré kvality.

Druhy matečníků – (Škrobal 1964)

Zdroj:
ŠKROBAL, Dimitrij. Včelařův rok. SZN, 1964.

Foto zdroj:
By shawn caza @ http://www.beekeeping.isgood.ca (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 50 Průměrně: 2.8]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *