Populační exploze kleštíka v září

Rizika napadení varroázou v srpnu. Virová nákaza a varoáza.

Měsíc srpen patří ve včelařské praxi k období přípravy včel na přezimování. Je to základní kámen úspěšnosti následující sezóny. V tomto měsíci můžeme podstatně ovlivnit situaci ve včelstvu a to tak, aby nám šlo do zimy dostatečně silné a zdravé. Hlavním pravidlem je ponechat si jen silné rodiny a do těchto investovat veškerou péči a čas.

Viry zabíjí

Zaměříme se nyní na zdravotní stav. To, že varroáza ohrožuje a oslabuje včelstvo i přenosem virů je známá věc, kterou netřeba rozebírat. Bez virových infekcí totiž včelstva odolávají velkému počtu roztočů.

Nízký spad v srpnu neznamená ještě úspěch

Nenechte se zmást nízkým spadem v měsíci srpnu. Během srpna můžeme na kontrolní podložce najít nízký nebo nulový počet roztočů. Pak může následovat – do konce září – doslova exploze populace kleštíka.

Když začátkem srpna najdeme na podložce 5 kleštíků za den, znamená to, že ve včelstvu je cca 1000 živých samiček! Během 12 dní, kdy je buňka s plodem zavíčkovaná přivede jedna samička na svět v průměru 1,4 životaschopných dcer. Na včelím plodě parazituje kleštík 3x po sobě. Zmiňovaná samička kleštíka, která nezemřela při vhodném ošetření během srpna vytvoří spolu s dcerami  populaci cca dalších 15 životaschopných dcer! (G. Liebig, 1998)

Péče o včelstva v srpnu a září se vyplatí

Věnujte tedy právě v měsíci srpnu zvýšenou pozornost a péči se zaměřením na ošetření proti varroáze, včasné krmení a zamezte loupežím na včelnici (riziko přenosu roztočů a virů)
Když už je zmínka o loupežích, musím zmínit jednu poznámku od jednoho včelaře, který minulý týden pravil:

Tak už jsem vytočil jakýsi ten med, včíl jich nechám tak týdeň a jak bude v akci cukr, tož jim tam cosi dám.

Bohužel tento přístup není ojedinělý. Psala nám i jedna starší paní do redakce beeinfo.cz a stěžovala si na mraky včel, které dělají nálety na její zakrmená včelstva. Podotýkám, že paní je tak pečlivá, že utírá každou kapku roztoku, která by ji při krmení utekla. Odlétající loupežníky jsme poprášili moukou a sledovali kam mizí. Cíl byl objeven záhy. Kočovný vůz s nástavky 39×24 – všechny na dvou nástavcích. Krmil již pan včelař? Volali jsme na číslo na cedulce. Krmil a ještě krmím, pořád krmím….ve flaškách od okurek. Že by pan včelař zimoval na jednom nástavku 39×24 a druhý používal prázdný pro zmíněnou okurkovou láhev?

Vážení čtenáři,
pokud máte podobné zkušenosti, pište prosím do komentářů níže.
A pokud se Vám upozornění na měsíc srpen líbilo, přihlašte se ZDARMA  k odběru článků v jednoduchém formuláři níže.
Děkujeme!
redakce beeinfo.cz

Zdroje:
Gerhard Liebig. Včelaříme jednoduše. 1998. ISBN 80-86041-64-6.
Foto: By Gilles San Martin from Namur, Belgium [CC BY-SA 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 4 Průměrně: 3.5]

1 Komentář

  1. Jana Zikmundová

    Dobrý den,
    přesně to se stalo i nám. Soused má včely cca 500 metrů od našeho stanoviště. Za měsíc srpen (8) mi jeho včely vykradly medné zásoby ze 3 mých včelstev. My jsme si pro vlastní potřebu vzali v červenci z každého úlu 3 medné plásty a ostatní jsme včelám nechali na zimu. Po měsíční kontrole byly zásoby vybrané. Když se soused zastavil, říkali jsme mu to a on nechtěl slyšet. Je to tajemník spolku a je přesvědčen, že to dělá nejlépe a jinak to dělat nebude. Nechci se s ním hádat, ale taková práce mě nebaví. Přeji ostatním včelařům úspěch. Jana Zikmundová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *