Jan Peterek – Výhody a nevýhody včelínu

Výhody včelínu
–    Pořád pěkné úly. Po letech jsou pořád jako nové. Na včelnici už po roce vidíte, jak dostávají zabrat.
–    Lepší přezimování včel. Ve včelíně je stále o 2 °C tepleji než venku, i když je děravý (jsou tam spáry pro odlet včel). Teplota v lednu je v průměru v ČR -1°C, v únoru 1°C. Takže včely ve včelíně mají v lednu jako kdyby únor, což je velký rozdíl.
–    Při prohlídkách včelstva neplaší, pokud včelař nemluví, protože včely vnímají proud vzduchu a vibrace a ve včelíně nefouká. Stačí mírný vánek a už včelky nervózní, ve včelíně se to neděje, takže z pohledu výzkumu jedině včelín. Dá se mnohem lépe pozorovat vnitřní život včel v úle, vybrat ty kvalitní pro chov matek apod. Na včelnici včelky hnedka plaší a celé pozorování je k ničemu, protože vyplašené pobíhající včely toho moc nepoví.
–    Menší agresivita. Bránitelky jsou venku a vy za stěnou kucháte jejich úl. Včelky reagují na světlo, jsou na něj velmi citlivé, a když otevřete víko na včelnici, na přímém slunci včelky hnedka reagují. I ve včelíně částečně taky, samozřejmě, ale v mnohem menší míře.
–    Menší riziko nemocí. Včelky mají v úlech umístěných ve včelíně mnohem menší vlhkost. Podložky jsou takřka neustále úplně suché, na včelnici z nich za stejných podmínek často po naklonění čůrá voda (přes chladnější období). A vlhkost = plíseň a nemoci.
–    Malé riziko loupeže. Ve včelíně jsou včely zmatené, neví, kde jsou a hledají východ. Slídilky jsou ve včelíně velmi omezené, takže práce s oddělky v době slídění není tolik nebezpečná, takřka vůbec, pokud zavřete za sebou dveře.
–    Pří medobraní můžete v klidu rámky strčit do otevřené bedny a po jejím naplnění bednu zavřít a odnést. Na včelnici do ní hnedka sedají včelky a snaží se ukrást, co jde. Vzniká tak i riziko následné loupeže.
–    Na včelnici hrozí riziko převrácení při silném větru a úly nejsou nikdy vodorovně. Pokud postavíte bytelný včelín s rovnou podlahou, vítr vám je nepřevrátí.

Nevýhody
–    Úly blízko u sebe jsou fajné v zimě, zahřívají se navzájem a mají mezi sebou vyšší teplotu, takže nejsou takové tepelné ztráty, na druhou stranu dochází k zalétávání včel. Můžu mít česna, jak chci od sebe odlišená barvou i tvarem a když vytáhnu 10 včel z jednoho úlu, vrátí se jen 2. Ostatních osm vleze jinde. Matky ale trefují dobře.
–    Pořizovací cena, která se ale částečně zaplatí tím, že skvěle chrání úly. Pokud postavíte kvalitní střechu, která bude dobře chránit i celý včelín, dá se pak hovořit o úplné návratnosti tím, že nebude muset po čase kupovat nové úly. Úly ve včelíně jsou tak dobře chráněné, že vydrží velmi dlouhou dobu. V mém případě by je dokonce nebylo potřeba ani natírat, ale raději jsem je natřel, byť obyčejným olejem z tungového stromu, což ale bohatě stačí. Včelín dostal kvalitnější nátěr.

Za mě bez včelína ani ránu.
Jan Peterek

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 12 Průměrně: 4.3]

1 Komentář

  1. Roland

    Potvrzuji. Včelín správná volba.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *